NA NAJVEČJEM ODPRTEM ŠAHOVSKEM TURNIRJU PRI NAS SLAVIL ITALIJAN PIER LUIGI BASSO

Sobota, 03. februar 2024

V Perli v Novi Gorici so včeraj podelili lovorike najboljšim šahistom 28-ga odprtega turnirja Hit Open. Zmagovalec je prvič postal italijanski velemojster Pier Luigi Basso, na drugo in tretje mesto sta se uvrstila Madžara, prvi nosilec Ferenc Berkes in najvišje rangirana šahistka turnirja Zsoka Gaal.

26-letni Basso v zadnjem, devetem krogu, ničesar ni prepustil naključju in je že v peti potezi remiziral proti izjemni 17-letni Madžarki Gaalovi ter skupno osvojil 7 točk, kar je bilo dovolj za skupno zmago. Berkes in Gaalova sta zbrala po 6,5 točk.

Od Slovencev so v skupini s po 6 točkami končali Matej Šebenik, slednji je s 6. mestom tudi najvišje uvrščeni Slovenec, Maksim Goroškov, Aleksander Beljavski, 17-letni Leon Škrbec in 15-letni Jernej Kozlovič. Zadnja dva sta bravurozno predstavila, kako velik šahovski potencial se skriva v njiju. Postojnčan Škrbec si je prislužil dobrih 80 točk ratinga, Koprčan le za spoznanje manj.

Na B-turnirju, ki je potekal sočasno, so se na prva tri mesta uvrstili Samo Fucka, Adam Mihič in Gašper Sever.

Gre za enega najodmevnejših tovrstnih dogodkov v srednjeevropskih prostoru, so po dogodku zapisali organizatorji, Šahovski klub Nova Gorica, kjer so se ob tem zahvalil Hitu kot generalnemu sponzorju in ostalim, ki so jim pomagali izvesti izvrsten šahovski dogodek.

Primož Božič

Naslovna fotografija (od leve proti desni): Marijan Šavli (vodja IZC Perla), Pier Luigi Basso (1. mesto), Dragos Ceres (5. mesto), Ferenc Berkes (2. mesto), Balazs Csonka (4. mesto), Zsoka Gaal (3. mesto), Matej Šebenik (6. mesto), Matjaž Lovišček (direktor turnirja Hit open 2024 in predsednik Šahovskega kluba Nova Gorica)