Simona Skočir
Voditeljica programa
Zgodovinska dejstva in okoliščine je predstavil zgodovinar mag. Sandro Oblak, ki je izpostavil, da je zgodovina velika učiteljica, mi pa njeni ne najboljši učenci. Tudi Cerkljani po vojni niso imeli celostnega pogleda na preteklost. Dopolnil ga je šele zgodovinar dr. Boris Mlakar leta 2000 v knjigi Tragedija v Cerknem pozimi 1944, Sandro Oblak pa v knjigi Z udarno pestjo, ki je izšla leta 2020. Slednji je poudaril:
Kmalu po demokratičnih spremembah na Slovenskem je bila na binkoštno nedeljo, maja 1991, na Lajšah spravna slovesnost za vse žrtve druge svetovne vojne na Primorskem, hkrati pa so tudi simbolno pokopali cerkljanske žrtve. Julija 1995 so prostor dokončno uredili z blagoslovom kapelice, križevega pota in spomenika ob breznu. Že ob prvi slovesnosti so na pobudo tedanjega koprskega škofa msgr. Metoda Piriha načrtovali, da bodo Lajše kraj, kjer se bo celotna Primorska zbirala k molitvi za vse pobite pred vojno, med njo in po njej, kar se je tudi zgodilo. Cerkljanski župnik Matej Kobal je tako posebej izpostavil pomen sprave:
Sandro Oblak pa je dodal:
Kar sta včeraj v svojih nagovorih zbranim, med njimi so bili številni sorodniki žrtev na Lajšah, posebej poudarila tudi župan in podžupan Cerknega, Gašper Uršič in David Bašelj. Včerajšnji dogodek bo danes ob 15. uri dopolnila sv. maša na Lajšah, ki ji bo sledila molitev za žrtve pri jami.
Damjana Peternelj
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!