STANJE V ZDRAVSTVENIH ZAVODIH NA SEVERNEM PRIMORSKEM PO UMIKU SOGLASIJ ZDRAVNIKOV ZA NADURNO DELO

Sreda, 06. marec 2024

V sredini osrednji dopoldanski oddaji smo spregovorili o stanju v severnoprimorskih zdravstvenih ustanovah po umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. 

Umik soglasij, ki se nanaša na delo zdravnikov preko zakonsko določenega največjega obsega nadurnega dela, ki znaša ob rednem 40-urnem delavniku osem ur na teden, je ena od stavkovnih dejanj zdravniškega sindikata Fides. Zanj se odloči vsak zdravnik posebej.

Kljub stavki, ki traja od 15. januarja, pa morajo zdravniki nuditi določene storitve ne glede na vse, kamor sodi obravnava otrok in starejših od 65 let, vlada pa je z odlokom nabor storitev pred dnevi razširila še na storitve, na katere so pacienti napoteni s stopnjo nujnosti zelo hitro. 

Sem sodi tudi izdaja zdravniških potrdil in bolniških listov, napotitve pacientov na nadaljnje zdravljenje in zagotavljanje informacij o zdravstvenem stanju oskrbovancev v domovih za starejše. 

Zdravstveni zavodi imajo z organizacijo dela ob umiku soglasij več ali manj težav.  

V Splošni bolnišnici Šempeter več težav pričakujejo, če se bo stavka nadaljevala še v marcu.

Posnetek: SB Šempeter


V kratkem pisnem odgovoru nam je direktorica Zdravstvenega doma Nova Gorica Petra Kokoravec zagotovila, da kljub odtegnitvi soglasij za nadurno delo z organizacijo dela ne bodo imeli večjih težav. 


S precejšnjimi težavami pa se srečujejo v Zdravstvenem domu Tolmin, kjer se je za preklic soglasij odločila večina zdravnikov. Z novim direktorjem Primožem Uršičem in strokovno vodjo Polono Gerčar Vičič se je o delu zavoda pogovarjala Simona Skočir. 

Posnetek: ZD Tolmin


Kot so nam sporočili iz Zdravstvenega doma Idrija, v njihovi ustanovi nihče od zaposlenih zdravnikov ni umaknil soglasja o opravljanju nadurnega dela. Zaenkrat jim uspe zagotavljati nemoteno delo ob dodatnih naporih že tako obremenjenih zdravnikov, je Metki Rupnik pojasnil direktor zavoda Tomaž Glažar. 

Posnetek: ZD Idrija


V Zdravstvenem domu Ajdovščina je soglasje za nadurno delo umaknilo sedem zdravnikov in štirje specializanti, torej vseh 11, ki izvajajo službo nujne medicinske pomoči, je pojasnil direktor Egon Stopar. Zdravniki, zaposleni v zdravstvenem domu Ajdovščina, so soglasja za nadurno delo preklicali, ker hočejo opozoriti na anomalijo, da je delovanje zdravstvenega sistema postavljeno na nadurnem delu zdravnikov, ki jih v sistemu primanjkuje.

Kot je še razložil direktor, so službo nujne medicinske pomoči organizirali tako, da poteka normalno. Razlika je v tem, da zdravnik, ki ponoči opravlja dežurstvo, naslednji dan nima svoje ambulante, pacienti pa so usmerjeni v ambulanto nujne medicinske pomoči. Za paciente z nujnimi stanji se tako ni nič spremenilo, za manj nujne in bolj administrativne stvari pa je potrebno počakati kakšen dan, je še pojasnil Stopar, zato se vsem občanom zahvaljujejo za razumevanje.



Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

torek
03.09.2024
19°C / 34°C
sreda
04.09.2024
17°C / 34°C
četrtek
05.09.2024
18°C / 33°C