MINISTRA SLOVENIJE IN MADŽARSKE NA VOJAŠKEM POKOPALIŠČU LOČE ODKRILA SPOMENIK MADŽARSKEMU STOTNIKU

Ponedeljek, 11. marec 2024

Obrambna ministra Slovenije in Madžarske sta današnje uradno srečanje sklenila na vojaškem pokopališču Loče pri Tolminu, kjer sta odkrila spomenik madžarskemu stotniku Emilu Czantu, ki je leta 1915 padel na soški fronti. Oba govorca sta poudarila pomen sodelovanja med državama tako pri ohranjanju spomina na grozote prve vojne kot pri ohranjanju miru v prihodnje.


Kot je v svojem uvodnem nagovoru spomnil tolminski župan Alen Červ, je zgodba Emila Czanta ena tistih, ki ne sme v pozabo. Czant je odgovornost, tovarištvo in narodni ponos postavil pred skrb za lastno življenje ter svojo družino, ki ga je čakala doma, je povedal Červ. Namesto da bi 28. oktobra 1915 odpotoval k svoji ženi in novorojeni hčerki, je kljub temu, da je že prejel odpustnico, ostal pri soborcih ter padel v tretji soški bitki.

Na tragedijo prve svetovne, Czantovo usodo in vojne razmere pred dobrim stoletjem ter tudi v sedanjosti je opozoril madžarski minister Kristof Szalay-Bobrovniczky.

Kakor je poudaril, bi morali biti na območju srednje Evrope, ki je na stičišču interesov različnih velesil, na podlagi skupne preteklosti sposobni združiti moči. „Če želimo ohraniti domovino in svobodo, ne moremo živeti kot tekmeci. Zaradi zgodovinskih izkušenj dobro razumemo in sledimo duhu zveze Nato,“ je še povedal  Szalay-Bobrovniczky ter hkrati opozoril, da narodi potrebujejo tudi pogum, "da ostanejo glas treznega razuma in miru v času, ko vsi kričijo o vojni". 



Obrambni minister Marjan Šarec je v svojem nagovoru spomnil na krvavo evropsko zgodovino ter spregovoril tudi o skupnem ohranjanju spoštljivega odnosa do trpke zgodovine. Kot je dodal, pripadnike slovenske in madžarske vojske že dolgo povezuje prijateljsko sodelovanje, ki se utrjuje tako v skupnih usposabljanjih kot pri sodelovanjih v večnacionalnih silah kopenske vojske, ki jih sestavljajo skupaj z italijansko vojsko, ter pri skupnem delovanju za ohranjanje miru in varnosti v mednarodnih operacijah in misijah.

Madžarski se je ponovno zahvalil tudi za to, da že vrsto let prispeva svoje letalske zmogljivosti pri zavezniški mirnodobni misiji zagotavljanja nadzora in varovanja slovenskega zračnega prostora ter za pomoč ob raznih naravnih nesrečah in sodelovanje v pobudi za obrambno sodelovanje držav srednje Evrope, ki ji letos predseduje Madžarska.

Tudi Akos Czanta, vnuk Emila Czanta, se je na slovesnosti zahvalil vsem, ki so omogočili, da je usoda njegovega dedka zapisana v zgodovino slovenskega in madžarskega naroda.

Po odkritju spomenika, ki je pravzaprav replika izvornega spomenika z nekdanjega začasnega pokopališča v današnjem tolminskem parku ob župnijski cerkvi, je sledilo slovesno polaganje žalnih vencev, spomenik pa je blagoslovil vojaški kaplan Matej Jakopič.

Slovesnost sta s kulturnim programom obogatila Orkester Slovenske vojske in  Moški pevski zbor Dolenja Trebuša.   




Simona Skočir

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

torek
03.09.2024
19°C / 34°C
sreda
04.09.2024
17°C / 34°C
četrtek
05.09.2024
18°C / 33°C