POSLANSKA SKUPINA SDS OBISKALA SEVERNO PRIMORSKO

Torek, 12. marec 2024

Včeraj so se na Severnem Primorskem mudili člani poslanske skupine SDS, ki so po pogovorih s tukajšnjimi župani in drugimi deležniki skušali identificirati najakutnejše težave, s katerimi se sooča lokalna samouprava iz obroba Slovenije. Predsednik SDS Janez Janša je med drugim dejal, da je dobro delo občin eden od stebrov zagotavljanja razvoja v Sloveniji. 

Poslanska skupina je obisk izvedla v dveh skupinah, ena je po skupnem začetku v Cerknem obiskala več lokacij na Idrijskem, Vipavskem in Ajdovskem, druga pa se je mudila v Posočju, Kanalu in Goriških Brdih.

CERKNO

V cerkljanski občini se je poslanska skupina srečala z županom Gašperjem Uršičem in člani OO SDS Cerkno, kjer so gostitelji izpostavili problematiko dotrajanosti državne cestne povezave čez Kladje in počasnost države pri sanaciji po ujmi. David Bašelj, predsednik OO SDS Cerkno.

Izjava David Bašelj

IDRIJA

OO SDS Idrija pa je poslansko skupino SDS povabil v Ledine, kjer je tamkajšnja učiteljica Ivica Šemrov skupaj z županom Tomažem Vencljem opozorila na veliko prostorsko stisko v tamkajšnji podružnični šoli.

Izjava Ivica Šemrov

Vodja poslanske skupine Jelka Godec je ob koncu obiska izpostavila, da si bo stranka po svojih močeh prizadevala za rešitev izpostavljenih problemov.

Izjava Jelka Godec

Prvi del poslanske skupine je s kmečkega turiozma Pr'Jureč zatem pot nadaljeval na Vipavsko v zavod Cirius, se udeležil pogovora o poplavni varnosti in drugih projektih občine, obiskal posestvo ROUNA ter dom starejših Ajdovščina, obisk pa zaključil v Solkanu.

POSOČJE

Drugi del poslanske skupine SDS se je v Tolminu najprej srečal s posoškimi, kanalskim in briškim županom. Ti so izpostavili težave pri pridobivanju sredstev iz evropske kohezijske sheme, ki favorizirajo območja z gostejšo poselitvijo, nerealno visoke cene gradbenih projektov, neupoštevanje geografske raznolikosti pri financiranju občin in potrebo po decentralizaciji Slovenije bodisi z ustanovitvijo regij bodisi z drugimi ukrepi v okviru obstoječe ustave.

Značilna težava teh občin je denimo obseg cestne, komunalne in druge infrastrukture glede na število prebivalcev. Danijel Krivec je pri tem izpostavil amortizacijsko dobo pri tovrstnih projektih, ki se ne more primerjati z mestnimi občinami. Zakoni se pišejo za vso Slovenijo enako in pri tem manjše občine velikokrat nastradajo, je dejal.

Župani so opozorili denimo na visoke stroške prevoza šolskih otrok glede na obseg občinskega proračuna in ostale visoke infrastrukturne izdatke za komunalo in ceste glede na število prebivalcev, kar v Zakonu o financiranju občin ni upoštevano. Posebej težko se prebijajo občine brez velikih gospodarskih subjektov, je dejal župan občine Brda Franc Mužič

Omenili so tudi preplačane gradbene projekte, Mužič je denimo navedel podatek, da so nov vrtec na Dobrovem ocenili na 1,58 milijona evrov, najnižja ponudba izvajalca pa je znašala 3 milijone evrov. Kanalski župan Miha Stegel je ob tem dodal, da trg gradbeništva ne deluje in so izvajalci pogosto dogovorjeni med seboj za višino ponujenih cen.

Kanalski župan je med drugim opozoril tudi na slabo stanje državnih cest, ki vodijo na mejne prehode, ter na predlog uredbe o pitni vodi, ki ne upošteva občin z veliko manjšimi vodnimi viri. 

Bovški župan Valter Mlekuž je med drugim dejal, da ga je razočaralo predvsem dejstvo, da se obnovi železniških postaj namenja ogromne zneske, ko pa je šlo za obnovo Kanina, je bilo že 50 milijonov v petih letih preveč. 

Župani so omenili tudi slabo odzivnost dveh državnih direkcij, DRSI-ja in DRSV-ja, ki je sicer zaradi lanskih poplav deloma upravičeno, vendar pa, kakor je poudaril tolminski župan Červ, v Baški grapi med drugim že štiri mesece čakajo na odločitev, ali je za sanacijo pristojna ena ali druga, medtem ko krajanom nad glavo visi plaz.

Več pozornosti so namenili tudi decentralizaciji in ustanovitvi regij, predsednik SDS Janez Janša je med drugim dejal, da je bilo leta 2008 že vse pripravljeno za ustanovitev regij, vendar nato v DZ kljub obljubam niso zbrali potrebne 2/3 večine za spremembo ključnega zakona. Kakor je dejal, Sloveniji gre relativno dobro predvsem zaradi gospodarstva in delujoče lokalne samouprave. Kakor je dejal, v stranki pripravljajo konkretne rešitve na področju decentralizacije.

Vodja poslanske skupine Danijel Krivec je poudaril, da tudi znotraj obstoječe ustave obstajajo načini za decentralizacijo brez ustanovitve pokrajin, tolminski župan Alan Červ pa je opozoril, da se kljub naporom za večjo avtonomnost regij na področju nekaterih služb dogaja ravno nasprotno, centralizirata se denimo geodetska in finančna uprava. Poudaril je, da pri financiranju projektov manjših občin ne smemo gledati le na ekonomski vidik, ampak širše družbeni.  

Krivec je opozoril tudi na precejšnje število študij, ki jih morajo pred infrastrukturnimi projekti narediti občine. Te so sicer smiselne v urbanih središčih, v podeželskih občinah pa ne in pomenijo zgolj nepotreben strošek. Prav tako je opozoril na umeščanje v prostor, kjer lahko uradniki ustavijo katerikoli projekt, ob čemer pa ne odgovarjajo za posledice.

Poslanska skupina SDS je nato obiskala podjetje TKK v Srpenici, gradbišče Centra za zaščito in reševanje v Kobaridu, v Salonitu Anhovo so jim predstavili tamkajšnjo problematiko, v Brdih pa so obiskali vinsko klet.


Metka Rupnik, Primož Božič

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

acergama dne 12.03.2024 ob 09:50:10
#1
In kdaj bo njihov dosmrtni vodja 75.000 moskim vrnil 6% penzijona, za kolikor nas je z grobo krsitvijo slovenske ustave ogoljufala njegova druga vlada...samo vprasam??



Pozabljeno geslo?

 

torek
03.09.2024
19°C / 34°C
sreda
04.09.2024
17°C / 34°C
četrtek
05.09.2024
18°C / 33°C