GROF SILVERIO DE BAGUER, MODERNIZATOR BRIŠKEGA VINOGRADNIŠTVA IN PRAMUZEALEC

Sreda, 10. april 2024

Goriški muzej z Občino Brda in Musei Provinciali di Gorizia v petek organizira prvi sklop mednarodnega simpozija o grofu Silveriu de Bagueriju (18381927), priznanem diplomatu in lastniku gradu Dobrovo, ki je v Brda vnesel mnoge moderne vinogradniške prakse. Prvi del simpozija bo posvečen goriški grofiji v njegovem času, drugi pa njegovemu delovanju v Brdih.  

Sodelovanje med muzejema je spodbudil Sklad malih projektov, kamor sta instituciji uspešno prijavili projekt DeBAGUERI&MUŠIČ - Nove muzejske zbirke na gradu Dobrovo, je povedala kustodinja zgodovinarka in koordinatorka simpozija Tanja Gomiršek.

S pridobljenimi sredstvi bodo med drugim restavrirali in digitalizirali muzejsko zbirko grofa de Baguerja, ki je bila že v 19. stoletju razstavljena na gradu Dobrovo, po njegovi smrti pa je z oporoko prišla v Pokrajinski muzej v Gorici.

"Na gradu Dobrovo je leta 1885 postavil prvo zasebno muzejsko zbirko na tem območju, ki je bila kot vse tedanje zbirke kolekcijska, se pravi je imela več različnih sklopov predmetov, med najpomembnejšimi so bili predmeti, ki jih je zbral oziroma pridobil širom sveta, od Japonske, Indije, do Južne Amerike," je povedala Gomirškova.

Ogledovali so si jo lahko številni ljudje, od duhovnikov, izobražencev, študentov, tako da ni bila zaprtega tipa, zato je pomenila za takratne pokrajinske muzeje pomemben doprinos.

Po obnovi gradu Dobrovo bi radi vsaj del zbirke vrnili v Brda, obenem pa podrobneje spoznali delo grofa de Baguerija in njegov čas, je še povedala Gomirškova.

Še pomembenjše je verjetno de Baguerijevo delo na področju vinogradništva, Bil je eden prvih, ki je na osrednjem delu Goriških Brd moderniziral svoj lastni vinograd in ga na ameriški podlagi postavil ob kolih, po njegovem zgledu pa so tovrstne vinograde začeli postavljati tudi drugi vinogradniki.

Petkov simpozij, ki prične v Vili Vipolže ob 19. uri, bo posvečen spoznavanju različnih vidikov goriške grofije s konca 19. stoletja. Osrednje predavanje bo pripravila Lucia Pillon, italijanska arhivistka, posamezne teme pa bodo predstavljali še Robert Devetak, ki bo govoril o dobrodelnosti tukajšnjega plemstva, Raffaella Sgubin bo govorila o njihovi modi, Federico Vidic pa je raziskoval prav plemiško rodbino družine de Baguer.

2. sklop predvanj bo na sporedu 25. aprila, na njem pa se bodo bolj usmerili na življenje in delo grofa de Baguerija.

Alessandra Martina, ki je v Pokrajinskem muzeju Gorica zadolžena za vodenje restavriranja in digitalizacije njegove zbirke, bo predstavila njeno vsebino in pomen.

Tanja Gomiršek bo predstavila grofovo delovanje v Brdih, arhivista Uroš Lavrenčič Mugerli in Alenka Kozič bosta predstavila fond briških kolonov, ki so se leta 1922 skupinsko odkupili od Elvire de Baguer in začeli obdelovati lastno zemljo.

Zadnje predavanje Andreje Ščukovt pa bo namenjeno vrednotenju briške naselbinske dediščine kolonov in njeno transformacijo po drugi svetovni vojni.





Primož Božič

Naslovna fotografija: Posnetek iz Goriških Brd iz arhiva družine de Baguer. vir: goriskimuzej.si

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
16.08.2024
20°C / 36°C
sobota
17.08.2024
20°C / 35°C
nedelja
18.08.2024
21°C / 34°C