Vanja Hvala
Voditeljica programa
Slovensko narodno gledališče (SNG) Nova Gorica bo jutri obeležilo 30-letnico današnje gledališke stavbe in 20-letnico statusa narodnega gledališča. Praznovanje bo koncertno. Nastopili bodo člani igralskega ansambla in ob spremljavi glasbenikov izvedli nekatere songe iz preteklih uprizoritev. Režiserka koncerta je Tereza Gregorič.
Dogodek so naslovili Koncert za rojstni dan, saj bodo na odru pripravili rojstnodnevno zabavo, na kateri "iščejo radost do ustvarjanja, radost do biti, do življenja, do tega, da smo hvaležni, kje smo," je povedala režiserka. Dvanajst igralcev SNG Nova Gorica in gost bodo prepevali songe iz predstav, ki so jih v gledališču uprizorili od leta 2009. Izbrali so takšne, ki jim je na prvi pogled skupna ljubezen, a ne le ljubezen med ljudmi, ampak tudi ljubezen do ustvarjanja in življenja.
Kot je dejala, so igralci neverjetno dobri pevci, tudi šolani. Ideja o koncertu sicer ni nova, je pa zdaj napočil čas, da se v enem večeru pokažejo v tej luči.
Občinstvo bo na koncertu, ki bo humorno obarvan, lahko slišalo songe iz uprizoritev, kot so Čarovnik iz Oza, Beraška opera, Rokovnjači, Pašjon, Tutošomato, Tridesetletnice in Realisti. Avtor aranžmajev je Anže Vrabec. V rotundi gledališča bo medtem na ogled razstava 30 gledaliških fotografij iz novogoriških uprizoritev od leta 1994 do leta 2023. Fotografske upodobitve predstav je izbrala Martina Mrk.
Kot je povedala direktorica Mirjam Drnovšček, je bila prva premiera v novozgrajeni gledališki stavbi 19. maja 1994 Krst pri Savici. Od takrat so pripravili 239 premier, njihove predstave pa si je ogledalo kakšen milijon in pol obiskovalcev.
Drugi pomemben mejnik je bila po njenih besedah pridobitev statusa narodnega gledališča. Gledališče je bilo sicer ustanovljeno leta 1955 kot Goriško mestno gledališče, ki je bilo takrat še polprofesionalno oziroma ljubiteljsko. Delovalo je v stari dvorani v Solkanu. Leta 1969 je postalo profesionalno in se preimenovalo v Primorsko dramsko gledališče, leta 2004 pa je kot tretje slovensko gledališče, poleg ljubljanskega in mariborskega, doseglo status narodnega gledališča.
"To daje neko posebno veljavo, je tudi posebna obveznost, ki nas še dodatno sili h kakovosti in k temu, da smo usmerjeni ne samo k odprtosti, ampak tudi k razvoju same gledališke umetnosti in k predstavljanju gledališča tudi zunaj nacionalnih meja," je povedala Drnovšček.
V teh letih se je nabralo tudi lepo število nagrad za predstave in njihove ustvarjalce. "Ampak mi smo se odločili, da bomo v nedeljo obe obletnici proslavili na nekoliko bolj poseben, sproščen način." Odločili so se za praznovanje, ker "to je praznik", je dejala.
Ko človek pogleda izven meja, po njenih besedah nimajo povsod pogojev, s kakršnimi razpolagajo v SNG Nova Gorica, bi si pa želeli še bolšjih. Tudi izzivi še obstajajo, saj so trenutno v gradnji zunanjega prizorišča. Glede na to, da je stavba stara 30 let, bi bila potrebna tudi kakšna prenova, med drugim je kot trenutno največjo težavo omenila odrske vlake, za katere upa, da bodo prva večja investicija v stavbi v prihodnjih letih.
Ker se gledališče razvija, se kaže tudi potreba po novi opremi. V kadrovskem smislu pa je po besedah Drnovšček največja težava pri tehničnem kadru, s čimer se sicer soočajo vse kulturne ustanove in so posledica nizkih plač.
Primož Božič
Naslovna fotografija: Mirjan Drnovšček, Srečko Fišer (prejemnik letošnjega tantadruja za življensko delo) in Marko Bratuš, umetniški vodja gledališča. Vir: arhiv SNG NG
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!