NOVOGORIŠKO GLEDALIŠČE PRIHODNJO SEZONO ČAKA SEDEM PREMIER, NOVA TUDI SPLETNA STRAN

Sreda, 12. junij 2024

V Slovenskem narodnem gledališču Nova Gorica so na novinarski konferenci minuli teden že predstavili program za naslednjo sezono, ki bo minila predvsem v znamenju evropske prestolnice kulture, saj se tudi novogoriška gledališka hiša s tremi produkcijami priključuje temu projektu. Poleg tega pred poletjem prihodnje leto pričakujejo odprtje zunanjega amfiteatra, ki se v tem trenutku gradi za stavbo gledališča.

Nekako z ozirom, da so letos obeleževali dve okrogli obletnici in da bodo prihodnje leto deležni pozornosti mednarodne javnosti, so se odločili za popolno prenovo spletne strani

Gre za sodobno zasnovano spletno stran, dostopno tudi slabovidnim osebam, ohranja pa znameniti arhiv, ki je unikum v Sloveniji, je dejala direktorica Mirjam Drnovšček, že na stari spletni strani so bili namreč dostopni podatki o prav vseh predstavah od Goriškega gledališča, prek Primorskega dramskega gledališča do sedanjega Slovenskega narodnega gledališča začenši z letom 1957. 

Umetniški vodja Marko Bratuš izpostavlja tri predstave oziroma produkcije, ki so del uradnega programa evropske prestolnice kulture: V iskanju izgubljenega jezika, ki bo na družinski ravni tematizirala ideološke spore med fašizmom in komunizmom, 1973 Tomija Janežiča, ki je ena od dvanajstih predstav njegove dodekalogije, in plesno predstavo MN Dance Company Prometej. 

Predstava V iskanju izgubljenega jezika nastaja v koprodukciji z Mittelfestom iz Čedada in zavodom GO! 2025 in je del čezmejnega dramskega triptiha, je povedala dramaturginja Martina Mrhar:

IZJAVA: Martina Mrhar 1 (1:16)

Če je roman Kapucinska grobnica izvrstna obravnava propada Avstro-Ogrske monarhije in porajanja nacizma, se bo Vojnovićevo besedilo usmerilo na dediščino dveh ideologij tega prostora, fašizma in komunizma, podlaga pa bo družinska drama, je povedala Martina Mrhar:

"V predstavi bomo spregovorili zgodbo o dveh bratih, ki sta se v mladosti razšla in živela vsak na eni strani meje, eden je postal zagrizen fašist, drugi je bil partizan in postal funkcionar. Starejšega brata prizadene možganska kap in spregovori ponovno v slovenskem jeziku in si zaželi srečanja z bratom. To srečanje obudi stare travme, vso zgodovino in odkrivamo, kako ta zgodovina deluje tudi na svojce obeh bratov."

S spominjanjem je povezan tudi projekt dodekalogije, serije dvanajstih predstav v režiji Tomija Janežiča, ki prav tako nastaja z mislijo na prihodnje leto, gre pa za spominski oris desetletnega obdobja med letoma 1972 in 1983 oz. spominov na to obdobje:

"Predstava jemlje za izhodišče iztočnico pomenljive stvari, ki so se zgodile tistega leta v osebnih, družinskih zgodbah naše ekipe, povezanih z drugimi ekipami drugod po svetu, to je, lokalnimi in globalnimi dogodki leta 1973."

je dejal Janežič, ki sicer prihaja iz Nove Gorice, vendar je kot režiser uspel predvsem v mednarodnem prostoru. Tudi predstave nastajajo v več gledališčih, temišvarskem, novosadskem in v ukrajinskem Ivanofrankivsku. Ideja je, da bi 12 predstav prihodnje leto prikazovali vsak mesec:

IZJAVA: Tomi Janežič 2 (1:36)

Sezono bo sicer odprla predstava 64 v režiji Nine Šorak avtorice Tene Štivičić, je povedal umetniški vodja Marko Bratuš, na sporedu bo septembra letos:

IZJAVA: Marko Bratuš 2 (1:02)

Novembra bo premiero doživela predstava V iskanju izgubljenega jezika, o kateri smo spregovorili že zgoraj, decembra pa bodo na malem odru uprizorili besedilo Marca O'Hallorana Pogovori po seksu.

Gre za komično delo, ki na sproščen način tematizira sodoben odnos do spolnosti v smislu hitrih in bežnih srečanj, ki jih omogoča predvsem splet oz. aplikacije na pametnih telefonih.

IZJAVA: Marko Bratuš 3 (0:46)

Januarja nato sledi plesna predstava Prometej v produkciji MN Dance Company, ki bo na nek način aktualizirala antični mit o Prometeju, februarja nato sledi premiera 1973 Tomija Janežiča ob soavtorstvu Simone Semenič, aprila pa Shakespearjev Kralj Lear:

IZJAVA: Marko Bratuš 4 (1:15)

Kot zadnja premiera bo na sporedu predstava z naslovom Anhovo, ki jo bo režiral Žiga Divjak, v sodelovanju s Katarino Morano je tudi avtor besedila. Avtorja imata veliko izkušenj z dokumentarnim gledališčem, pri nastajanju pa bosta sodelovala z novinarkama Mojco Dumančič in Moniko Weiss, ki se že dlje časa novinarsko ukvarjata z anhovsko cementarno. 

IZJAVA: Marko Bratuš 5

Poleg premier SNG Nova Gorica ohranja ves redni program predstav za otroke, lastno predstavo bo pripravil tudi Mladi oder AMO, so še povedali na novinarski konferenci. Spomladanski vpis abonmajev že poteka in bo odprt do 28. junija, dosedanji abonenti imajo do 15. junija čas, da ohranijo sedeže, jesenski vpis pa bo odprt od 26. avgusta do 18. septembra.




Primož Božič


Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

ponedeljek
02.09.2024
18°C / 36°C
torek
03.09.2024
19°C / 34°C
sreda
04.09.2024
18°C / 33°C