Vanja Hvala
Voditeljica programa
Pred dnevi je Lovska družina Otavnik s proslavo in zabavo pred lovskim domom na Nemcih v Orehku praznovala 70-letnico delovanja. Na slovesnosti so se jim pridružili številni gostje, med njimi tudi podpredsednik Lovske zveze Slovenije Miran Štrukelj.
V svojem nagovoru na slovesnosti je starešina Lovske družine Otavnik Blaž Močnik med drugim spomnil na Rudija Peternelja, Janeza Štucina, Janeza Štremflja, Mežnarjevega Ivančka, ki so leta 1954 osnovali Lovsko družino Bukovo, kasneje preimenovano v LD Otavnik. Prvi mejnik delovanja družine je bilo leto 1969, ko so na Otavniku slovesno razvili društveni prapor in odprli lovsko kočo, ki tam stoji še danes. Leta 1988 pa so postavili velik lovski dom na Nemcih, ki je še danes njihov sedež. Leto je bilo prelomno tudi v lovu, takrat so uplenili prve primerke navadnega jelena pri nas, dandanes pa ima LD Otavnik samo v letošnjem letu v načrtu zabeležen uplen 108 primerkov divjadi, kar je povezano tudi z opuščanjem kmetovanja in zaraščanjem kmetijskih površin.
V sedmih desetletjih delovanja LD Otavnik so se menjavale generacije članstva, okoliščine delovanja, ostajala pa je delovna vnema članov, ki se odraža na dobrih 3000 hektarjev velikem lovišču med Poreznom in Šentviško planoto, med Bačo in Idrijco, s katerim lovska družina Otavnik upravlja in kjer ima uradno zabeleženih kar 165 objektov – poleg doma in koče ter hladilnice še lovske preže, steze, krmišča, travnike, grmišča, kaluže in solnice.
LD Otavnik
je zadnja leta vodilna lovska družina v triglavskem lovskem
upravljavskem okolišu po številu odstrela jelenjadi na tisoč
hektarjev. Kljub temu pa, kot je v nagovoru
poudaril Močnik, slaba volja ostaja tudi zaradi obstoječe
zakonodaje, ki lovske družine postavlja za dežurne krivce ne glede
na prej omenjene spremembe v naravi. Močnik je izpostavil
tudi zadovoljstvo nad večinoma dobrim sodelovanjem med lovci in
deležniki v prostoru ter skrb zaradi krčenja članstva, saj je LD
Otavnik še pred desetletjem štela 38, danes le še 26 članov,
krepitev sojih vrst pa je eden od izzivov, ki se mu bodo v prihodnje
še posvečali.
Metka Rupnik
Foto. LD Otavnik
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!