LETOŠNJI GHD ŠRAML PODNANOS POSTREGELA Z NOVIMI REKORDI

Ponedeljek, 08. julij 2024

Minuli vikend so v Vipavski dolini ponovno hrumeli avtomobilski motorji. Odvijala se je namreč že tretja gorsko hitrostna dirka Šraml PODNANOS, ki je tudi letos štela za točke slovenskega državnega prvenstva in pa za točke avstrijskega prvenstva. Na legendarni, a po besedah dirkačev zelo tehnično zahtevni cesti Rebernice so se tudi letos preizkusili rally specialke, starodobni dirkalniki, formule in prototipi.

Absolutno nov najboljši čas proge je postavil zmagovalec letošnje gorsko hitrostne dirke, Avstrijec Christoph Lampert (Nova Proto NP01) s časom 1:53,926 in tako za 3,4 sekunde ugnal italijanskega dirkača Fausta Bormolinija (Nova Proto NP01).

GHD Šraml PODNANOS je letos postregla z idealnimi pogoji za dirkanje. Že na prvih dveh treningih v soboto sta favorita za zmago na dirki Lampert in Bormolini pokazala odlično predstavo. Bormolini je na drugem treningu dosegel povprečno hitrost kar 143, 27 km/h, Lampert pa 143,20 km/h. Odlično predstavo pa sta nato prikazala še na tretjem treningu in dirki ter tako kar dvakrat izboljšala absolutni najboljši čas proge.

Zmagovalec je za 3,4 sekunde prednosti tako postal Avstrijec Christoph Lampert (Nova Proto NP01), ki je progo prevozil v skupnem času obeh dirk 3:48,720 s povprečno hitrostjo 147,95 km/h. Na drugo mesto se je tudi letos zavihtel Italijan Fausto Bormolini (Nova Proto NP01), tretji pa je bil prav tako Italijan Mirko Venturato (Nova Proto NP03).

Tekmovalci in tekmovalke so se tako najprej pomerili na treh uradnih treningih, dveh v soboto in enem včeraj dopoldne. V tekmovalnem programu pa so organizatorji pripravili dve dirki, pred njima pa spremljevalni program. Kako so zadovoljni z dirko v AK Ajdovščina Motosport pa Silvan Lulik, predsednik organizacijskega odbora.

Kratek pogovor Silvan Lulik

Hitrost pa so na dirki stopnjevali tudi ostali tekmovalci. Nov rekord proge med avtomobili je postavil Avstrijec Karl Schagerl (VW Golf Rallye TFSI) s časom 2:03,247. Rekord proge med slovenskimi tekmovalci pa je postavil Mark Ivanov (Wolf GB 08 Thunder) s časom 2:08,985.

Zmagovalec letošnjega slovenskega državnega prvenstva v gorski hitrostni preizkušnji je Anže Dovjak (Hyundai i30 TCR), ki s 4,6 sekunde prednosti prehitel drugouvrščenega Matevža Čudna (Porsche GT3). Tretji skupno pa je bil lanski zmagovalec slovenskega državnega prvenstva v Podnanosu Matej Grudnik (Renault Clio E1). Vodilni v državnem prvenstvu Milan Bubnić je zaradi tehničnih težav odstopil. Anže Dovjak;

Izjava Anže Dovjak

Najhitrejši mladinec je bil letos Mark Ivanov (Wolf GB 08 Thunder). Na drugo mesto se je zavihtel Anže Dovjak (Hyundai i30 TCR), tretji pa je bil Žan Cankar (MG ZR 105). Mark Ivanov o prototipu in tekmi;

Izjava Mark Ivanov

Med starodobniki je letos prvo mesto osvojil Martin Črtalič (Fiat 128 Berlina) in s 3, 3 sekunde premagal drugouvrščenega Domena Popeka (Fiat X1/9). Tretji je bil Matjaž Korošec (BMW 325i).

Letos se je dirke udeležilo tudi veliko žensk. Prvo mesto med ženskami je osvojila Sanja Smrdelj (Yugo Lancia Proto), ki je s 35, 7 sekunde premagala Mašo Eržen (Peugeot 306 S 16). Tretja pa je bila Maja Šketelj (Peugeot 206). Sanja Smrdelj o avtu.

Izjava Sanja Smrdelj 1

Sanja se z dirkanjem ukvarja že od malih nog, s šestimi leti je začela dirkati s kartingom, nato je presedlala na original Yugo, sedaj pa že nekaj let tekmuje z rally Yugom. Kako pa je biti dirkačica v svetu avtomobilizma, Sanja Smrdelj.