Vanja Hvala
Voditeljica programa
S Pisanko smo tokrat gostovali na Bovškem, natančneje ob spodnjem toku Koritnice, ki skriva kar nekaj zanimivih in obiska vrednih točk.
Ena so že korita reke Koritnice, ki se pri trdnjavi Kluže zožijo v le nekaj metrov široko in 70 metrov globoko sotesko, njeno vrtoglavo globino pa lahko opazujemo s cestnega mostu. Po zaslugi italijanskih inženirskih načrtov in prizadevanj Zavoda Turizem Dolina Soče se lahko spustimo tudi v njena nedrja.
Pot bomo sicer začeli na Muzeju na prostem Ravelnik, mestu, kjer se je avstro-ogrska obramba med 1. svetovno vojno iz gorskih položajev spustila v dolino, nadaljevali pri le poldrugi kilometer oddaljeni obnovljeni gotski cerkvici sv. Lenarta, se pri Klužah sprehodili med nedotaknjenimi zidovi utrdbe iz 19. stoletja in pot zaključili v dolini Bavšice.
Miloš Domevšček na Muzeju na prostem Ravelnik
Začenjamo pa torej v Muzeju na prostem Ravelnik, do katerega nas od glavne ceste tik izven Bovca odpelje kratka urejena pot skozi gozdiček. Na cilju nas pričakajo obnovljene ostaline, ki prikazujejo, kakšno je bilo življenje na prvi obrambni črti avstro-ogrske vojske v Bovški kotlini.
Na ogled so številni strelski in povezovalni jarki, kaverne, bunkerji, obnovljene barake, na vrhu tudi krater, ki je ostal za edino granato, ki je zadela položaje v času vojne. Oporišče na mali vzpetini Ravelnik (519 m) je branilo strateško cesto čez prelaz Predel, ki je bila izjemnega pomena za oskrbovanje vojakov s strelivom, hrano in zdravili.
Na kratek ogled muzeja nas popelje predsednik društva 1313 Miloš Domevšček, ki je bil pobudnik tega, da se to območje sploh uredi za turistične namene, s kolegi iz društva pa so jarke z lastnimi rokami odkopavali in urejali.
Sv. Lenart - zunanjost
Od muzeja na prostem Ravelnik nas pot odpelje v gozdiček, kjer se skriva skrivnostna cerkev sv. Lenarta. V prvem delu oddaje smo že slišali, kako so domačini začeli z obnovo muzeja na prostem Ravelnik, podobna zgodba se je pred tremi desetletji odvila tudi s cerkvico sv. Lenarta, ki je bila pred tem le še kup kamenja.
O tem, kako in zakaj se je po letu 1990 pojavila pobuda po njeni obnovi, kako je obnova potekala in kako cerkev živi danes, pa v pogovoru spodaj pove Zoran Kašca iz zgodovinske sekcije KUD Golobar Bovec.
Sveti Lenart - notranjost
Naš izlet ob spodnjem toku reke Koritnice nadaljujemo pri trdnjavi Kluže, ki s sotesko reke Koritnice tvori naravnost filmsko kuliso.
Trdnjava Kluže danes ni le nekdanji vojaški objekt, ampak tudi mesto, kjer se lahko poučimo o zgodovini doline Koritnice in prelaza Predel od prazgodovine do danes. Tu čez je vodila izjemno pomembna trgovska pot z evropskega severa na jug, kot taka pa je bila seveda mamljiva tudi za vseh zastav vojske, ki so prodirale in iskale prehod.
Splošnozgodovinska razstava je nameščena v pritličju trdnjave, nam pove Igor Černuta, zunanji sodelavec Zavoda Dolina Soče:
Predor pod Klužami
In res, predor, ki so ga okoli 15 metrov nad gladino Koritnice izkopali Italijani, se seveda nahaja približno 60 višinskih metrov pod nivojem trdnjave. Tja nas peš popelje Aleš Lipovec.
Preden zapustimo trdnjavo Kluže pa oba sogovorca povprašamo še po treh točkah »za domov«, če se tako izrazimo:
POGOVOR: Lipovec in Černuta (0:54)
Naš današnji izlet bomo zaključili v dolini Bavšice, dolini, ki je slepa ulica za avtomobilski promet in morda zato toliko bolj vabljiva za vse ostalo. Z Matejo Komac smo se zapeljali čisto do konca doline oziroma ceste, kjer danes stoji Planinsko učno središče.
Planinsko učno središče Bavšica
Mateja nam je uvodoma zaupala, od kje njena povezava z dolino Bavšice in tudi veselje do raziskovanja njene zgodovine in sedanjosti. Lahko je izhodišče za marsikateri izlet, ampak kot je
poudarila Mateja – predvsem za bolj izkušene planince.
Še nekaj
več podrobnosti in zanimivosti iz doline Bavšice pa v spodnjem pogovoru:
Skoraj 200 let star Matijev čebelnjak v Bavšici
Simona Skočir, Primož Božič
Naslovna fotografija: Reka Koritnica pod (levo) in nad (desno) trdnjavo Kluže.
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!