Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
V Trenti je včeraj potekalo slavnostno srečanje ob razglasitvi čezmejnega biosfernega območja Julijske Alpe.
Na dogodku, ki sta ga pripravila javni zavod Triglavski narodni park (TNP) in Naravni park Julijsko predgorje iz Italije, sta direktor TNP Tit Potočnik in predsednica italijanskega naravnega parka Anna Micelli poudarila, da je vzpostavitev enotnega čezmejnega območja pomembna za prebivalce na celotnem območju in predvsem priložnost za uresničitev številnih skupnih projektov.
Čeprav sta organizaciji sodelovali že v preteklih letih, bo z dodatno formalizacijo skupnega delovanja vzpostavljen skupen organ upravljanja, ki bo po Potočnikovih besedah pomenil, da bodo skupni cilji lažje konkretizirani, olajšana bo tudi prijava na različne projekte na ravni obeh držav ter Evrope.
Skupno čezmejno območje bo omogočalo več dialoga med obema stranema ter tudi izmenjavo dobrih praks in vzpostavitev enotne identitete. Med konkretnejšimi cilji je Potočnik omenil usmerjanje turističnega obiska tudi v Italijo, digitalizacijo ter različne izmenjave, ki omogočajo vzpostavljanje entitete oziroma zavedanje enakosti življenja na celotnem območju, ne glede na državno mejo.
Generalni sekretar Slovenske nacionalne komisije za Unesco Gašper Hrastelj je v svojem nagovoru izpostavil, da gre pri programu Človek in biosfera, ki šteje 759 biosfernih območij po vsem svetu, od tega je čezmejnih le 25, tudi za podporo znanosti do sožitja narave z lokalnimi prebivalci, ki na območju ostajajo in predvsem živijo v sožitju z biosfero. Kot je dodal, bodo prizadevanja usmerili tudi v to, da bi biosferna območja dobila vsaj omembo v zakonu, da bi s tem pripomogli k ozaveščanju o njihovem pomenu in olajšali prijavo na razne razpise za pridobivanje sredstev.
Ker mednarodni značaj novoimenovane biosfere spodbuja, zahteva in pričakuje vključenost mednarodnih odločevalcev in državnikov, so na dogodku razglasili tudi dva nova ambasadorja Čezmejnega območja Julijske Alpe. To sta postala poslanka državnega zbora Alma Intihar s slovenske strani območja in nekdanji predsednik Naravnega parka Julijsko predgorje Andrea Beltrame z italijanske strani.
Čezmejno biosferno območje Julijske Alpe, ki združuje dve obstoječi biosferni območji - Biosferno območje Julijske Alpe na slovenski strani in italijansko Biosferno območje Julijske Alpe, je bilo razglašeno 5. julija na zasedanju Mednarodnega koordinacijskega sveta Unescovega programa Človek in biosfera v Maroku.
Razglasitev naj bi bila tudi spodbuda oblasti obeh držav oziroma regij k nadaljevanju skupnih ukrepov za prihodnjo razširitev čezmejnega biosfernega območja z avstrijskim naravnim parkom Dobrač.
Simona Skočir
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!