V CERKNEM JE DIŠALO PO LESU REZBARJEV IN ČIPKAH KLEKLJARIC

Torek, 06. avgust 2024

V oddaji Barve znanja smo tokrat raziskovali bogato dediščino slovenskega ročnega dela. Osredotočili smo se na dve čudoviti umetnosti: rezbarjenje in klekljanje, ki smo ju bolje lahko spoznali pred kakšnim tednom na LARFA ART festivalu v Cerknem.

Vsaka izmed teh veščin ima svojo zgodovino, tehnike in zgodbe, ki jih prenašajo iz generacije v generacijo.

Najprej se bomo posvetili rezbarjenju, umetnosti, ki zahteva izjemno natančnost in potrpežljivost. Rezbarji svoje umetnine ustvarjajo iz različnih vrst lesa, pri čemer uporabljajo različna orodja, kot so dleta, noži in pilice. Rezbarstvo ima v Sloveniji dolgo tradicijo, zlasti na območjih, kjer je les lahko dostopen. Znameniti so denimo bohinjski in ribniški rezbarji, med njimi pa seveda tudi cerkljanski.

Ani Štrancar je najprej nekaj več povedal slovenski oziroma kar cerkljanski rezbar Marijan Rejc.

POSNETEK MARIJAN REJC




V oddaji Barve znanja smo se tokrat mudili v Cerknem, kjer je potekalo rezbarjenje z izjemno raznolikostjo stilov in tehnik, ki pravzaprav odražajo bogato kulturno dediščino posameznih regij.

Na povezavi lahko prisluhnete še enemu pogovoru, vodji združenja Maschrai Alpini Luigi Relevant iz Tarcenta.


POSNETEK REZBAR ITALIJAN




Oddajo smo nadaljevali še z eno usmetnostjo, klekljanjem. Klekljanje je tehnika izdelovanja čipk s pomočjo lesenih klekeljnov in nitk. Vsaka čipka je unikat, rezultat ur in ur potrpežljivega dela. Klekljarice, ki jih pogosto srečamo na Gorenjskem, v Idriji in drugih delih Slovenije, so prave mojstrice svojega poklica. Idrijske čipke so še posebej znane po svoji finosti in zapletenih vzorcih.

Z Ano Štrancar je nekaj zgodb delila predsednica klekljarskega društva Marjetica, Valerija Eržen.


POSNETEK VALERIJA ERŽEN



Klekljanje in rezbarjenje nista zgolj umetnosti, temveč tudi način življenja in povezovanja skupnosti. Skozi zgodovino so te spretnosti prenašali z dedovanjem, danes pa se ohranjajo tudi preko delavnic, tečajev in festivalov. V Sloveniji poteka več prireditev, posvečenih klekljanju in rezbarjenju, kjer se lahko obiskovalci naučijo teh tehnik in občudujejo mojstrovine.

Ena izmed teh prireditev oziroma festivalov je bil tudi pred tednom dni v Cerknem, Poletje v Cerknem, Sodelavka Ana je je z eno izmed članic društva Marjetica, Marijo Batagelj.


POSNETEK MARIJA BATAGELJ


Ana Štrancar

Foto: Bojan Tavčar, Ivan Seljak, društvo Marjetica

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
14.08.2024
19°C / 35°C
četrtek
15.08.2024
21°C / 36°C
petek
16.08.2024
21°C / 36°C