Simona Skočir
Voditeljica programa
V pretekli Pisanki smo se s pomočjo avtobusa odpeljali čez mejo do Čedada.
Najprej smo našo pot začeli v Tolminu. Usedli smo se na avtobus proti Cividale del Friuli.
Gre namreč za poseben projekt Adrioncycletour, ki ga organizira Posoški razvojni center v Tolminu. Strateški projekt Adrioncycletour podpira medstebrno idejo EUSAIR in prispeva k trajnostnemu razvoju tukajšnjega območja ter spodbuja tako trajnostni turizem kot tudi trajnostno mobilnost.
Več pa Miro Kristan, vodja tega projekta:
Italijanska kostnica v Kobaridu je mogočen spomenik, ki ohranja spomin na več kot 7000 padlih italijanskih vojakov v prvi svetovni vojni. Zgrajena je bila leta 1938 na hribu Gradič nad mestom, v čast vojakom, ki so padli na soški fronti. Obkrožena je s slikovitim razgledom na dolino reke Soče, kostnica pa je tudi pomemben simbol prijateljstva in sprave med narodi. Danes služi kot kraj spomina in opomin na grozote vojne.
Na tej točki se je na to naše čezmejno pot pridružil Zdravko Likar, strokovnjak na več področjih, častni občan občine Kobarid ter eden izmed ustanoviteljev Kobariškega muzeja.
POGOVOR ZDRAVKO LIKAR ITALIJANSKA KOSTNICA
Hiša Franko je vrhunska restavracija s tremi Mischelinovimi zvezdicami in eno Mischelinovo zeleno zvezdico, ki jo vodi svetovno priznana šefinja Ana Roš. S svojo inovativno kulinariko, ki združuje tradicionalne slovenske okuse z modernimi tehnikami, je Hiša Franko postala ena izmed najboljših restavracij na svetu. Jedilnik je navdihnjen z lokalnimi sestavinami, ki jih Ana Roš in njena ekipa pridobivajo iz okoliških hribov, gozdov in kmetij. Poleg izjemne kulinarike Hiša Franko ponuja tudi edinstveno gastronomsko doživetje, ki povezuje goste z naravo in kulturno dediščino Posočja.
Z nami je spregovoril Tilen Jurič, šef strežbe v Hiši Franko.
Pot nas je ponesla na mejo z Italijo. Danes lahko tam jemo v gostilni Poljana, nekoč pa je bilo ime Poljana na istem kraju uporabljeno za povsem nekaj drugega. Tam je bila nekoč stara železniška postaja Poljana.
Stara železniška povezava med Kobaridom in Čedadom je bila del zgodovinske železnice, ki je povezovala Posočje z Benečijo. Zgrajena je bila v začetku 20. stoletja, predvsem zaradi strateških potreb avstro-ogrske vojske, in je igrala ključno vlogo med prvo svetovno vojno. Proga, ki je potekala skozi slikovito pokrajino, je povezovala Kobarid z mestom Čedad v Italiji, in je imela pomemben vpliv na razvoj trgovine in stikov med prebivalci obeh strani meje. Danes je železnica opuščena, a ostaja pomemben del zgodovinske dediščine tega območja.
Več o tej postaji in železnici pa je ponovno več povedal naš spremljevalec na poti Vojko Hobič, zgodovinar, dober poznavalec te železnice ter avtor knjige Vlakec, ki govori prav o tem.
Z nami na poti je celotno potovanje od meje pa do Špetra in še malce dlje delil naš spremljevalec na poti, Zdravko Likar, strokovnjak za Benečijo.
POSNETEK ZDRAVKO LIKAR POT DO ČEDADA
Krajinski in pripovedni muzej v Špetru je muzej, posvečen ohranjanju in predstavitvi kulturne dediščine Beneške Slovenije, območja, kjer se prepleta slovenska in italijanska kultura. Muzej je osredotočen na ohranjanje bogate zgodovine, tradicij, jezika in vsakdanjega življenja Slovencev v tem delu Italije.
Več o muzeju pa Dora Ciccone.
Ana Štrancar
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!