PIVKA - NEKDAJ SIVA CONA NA TURISTIČNEM ZEMLJEVIDU, DANES KRAJ Z NAJBOLJ OBISKANIM MUZEJEM PRI NAS

Ponedeljek, 23. september 2024

V tokratni nedeljski oddaji Pisanka raziskujemo Pivko. Naselje se nahaja v Pivški kotlini, razgibani dolini med višjimi dinarskimi planotami, Brkini in Krasom. Poleg Postojne je Pivka najpomembnejše središče tega dela Notranjske, saj ima ugodno prometno lego ob prehodu iz Pivške doline v Košansko dolino oziroma v porečje reke Reke. Da je Pivka pomembna prometna točka se je kazalo že v 18. stoletju, ko se je po tukajšnjih cestah močno razmahnilo furmanstvo in leta 1857, ko so skozenj zgradili železnico Dunaj-Trst. Sicer pa je bilo naselje že od nekdaj poznano po vojski in vojaških aktivnostih, zaradi katerih je bil kraj dolgo časa popolnoma onemogočen na področju turizma. Namreč kljub temu, da leži na sredini osrednjega turističnega območja v Sloveniji in da skozi pelje magistralna cesta proti Jadranu, Pivčani razen gneče na cesti od turizma niso imeli nič. Vse do leta 2004, ko je občina v sodelovanju s Slovensko vojsko in s pomočjo evropskih sredstev v prostorih nekdanjih vojašnic ustanovila Park vojaške zgodovine. Skok, ki ga je prineslo odprtje muzeja, je bil več kot impresiven, saj je Park vojaške zgodovine danes največji in najbolj obiskan muzejski kompleks pri nas, Slovenija pa je z njim dobila izjemno vojaško-zgodovinsko muzejsko zbirko. V parku so, kot nam je v pogovoru povedal direktor Janko Boštjančič, veseli, da so prav oni orali ledino in iz vojaške prisotnosti, ki je bila v Pivki ovira za razvoj turizma, naredili razvojno priložnost.



Pogovor Janko Boštjančič



Z razvojem parka vojaške zgodovine je na Pivškem rasla tudi druga turistična ponudba in tako Pivška kotlina danes za obiskovalce ponuja bogato raznoliko dogajanje. Za glavno organizacijo skrbijo v javnem Zavodu za turizem Pivka, s sedežem v Krpanovem domu. Prav poseben program ponujajo v septembru, mesecu pivškega turizma. Predstavlja ga direktorica Zavoda za turizem Pivka Jana Gržinič.


Pogovor Jana Gržinič


Sicer pa za lepo in nepozabno doživetje na Pivškem poskrbi že sama narava, ki tukajšnjo pokrajino spreminja iz dneva v dan. Pri tem ne gre spregledati Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera, ki obsega kar polovico občine Pivka, na območju pa se razprostira 17 presihajočih jezer, ki so prav zaradi svoje številčnosti edinstvena na svetu. V poletnih mesecih, ko v jezerih ni vode, za podobo travnikov v celoti poskrbi 35 domačih kmetov, s katerimi v parku odlično sodelujejo, pove strokovni sodelavec Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera Tadej Kogovšek.

Pogovor Tadej Kogovšek


Da bi doživetje ob obisku Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera bilo še bolj poučno in zanimivo, so ponudbo nadgradili z Ekomuzejem, vstopno točko v park, ki predstavlja zgodbo o vodi na kraškem svetu Zgornje Pivke in Center o velikih zvereh Dina Pivka. Slednja predstavlja strokovna sodelavka Centra DINA Pivka in koordinatorica pedagoških aktivnosti Zavoda za turizem Pivka Helena Šneberger Mandelj.


Pogovor Helena Šneberger Mandelj




 

Ksenija Mlinar

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
26.10.2024
11°C / 21°C
nedelja
27.10.2024
13°C / 19°C
ponedeljek
28.10.2024
14°C / 22°C