PISANKA: PODPEČ, PODPEŠKO JEZERO, PODPEŠKI KAMEN, FURMANSTVO, ČUDOVITA NARAVA IN ŠE MNOGO VEČ

Četrtek, 03. oktober 2024

Tokratna oddaja nas je popeljala izven meja Primorske, podali se bomo namreč v Občino Brezovica.

Brezovica ima skrite adute in naravne dragulje, ki jih je vsekakor vredno obiskati in eden od takih draguljev je zagotovo kraj Podpeč, ki leži v krajevni skupnosti Podpeč Preserje. Znan je predvsem po kamnolomu, iz katerega pridobivajo znani podpeški marmor. Izkoriščali so ga že Rimljani, ki so celo izkopali nov odsek struge Ljubljanice bližje Podpeči, da so ga s čolni lahko vozili v Emono. Za to območje je zagotovo tudi najbolj prepoznano Podpeško jezero, značilno kraško jezero okrogle oblike, ki je z globino 47 metrov najgloblje naravno jezero v Sloveniji, razglašeno tudi za naravni spomenik. Zanimivo pa je, da kljub imenu, ki se ga je oprijel, ne leži v Podpeči ampak v vasi Jezero. A to območje skriva še veliko več in preko petih zanimivih sogovornikov vam bomo poskušali prikazati utrip tega območja nekoč in danes. Najprej smo pred mikrofon povabili predsednika krajevne skupnosti Podpeč-Preserje Mitja Bervarja.


POGOVOR KS KRAJEVNE SKUPNOSTI PODPEČ-PRESERJE


Foto: Vila Kobi s parkom, arhiv Občine Brezovica

V Podpeči se začenjajo lepe izhodiščne točke za obisk barjanskih osamelcev, in sicer sv. Lovrenca, sv. Ane, sv. Jožefa in Žalostne gore, tu pa se začenja tudi ena glavnih poti na Krim. Takoj nam je bilo jasno, da je to raj za pohodnike in vse, ki radi preživljajo prosti čas v naravi. To nam je potrdil tudi bivši predsednik planinskega društva Podpeč-Preserje Rudi Bevc.


ODPRAVIMO SE V HRIBE




Foto: Cerkev Sv. Ane z razglediščem, avtor Jošt Gantar


Kot nam je v prvem delu pogovora zaupal predsednik krajevne skupnosti je na tem območju tudi veliko uspešnih podjetniških zgodb in ena izmed njih je zagotovo prevozniško podjetje Prigo d. o. o.. Pisalo se je leto 1971, ko je Izidor Pristavec kupil prvi kamion, danes pa uspešno podjetje zajema več kot 70 vozil in še druge uspešne dejavnosti. Izidor se je pred leti upokojil, podjetje vodita sinova, sam pa nadaljuje tradicijo furmanstva, ki je v družini še kako močna, saj je bil tudi oče furman. Preden nam je predstavil zgodovino svoje družine, pa nam je zaupal še zakaj se kraj imenuje Podpeč.


O FURMANSTVU, PREVOZNIŠTVU IN DRUŽINSKI TRADICIJI


Kot smo že večkrat omenili je za območje Podpeči zelo pomemben tudi podpeški kamen. Podpeški kamnolom je danes razglašen za naravni spomenik, saj se v njem nahaja temno siv apnenec, ki vsebuje bele lupine fosilnih školjk. Kamnolom je edinstven tudi zaradi tako imenovanega podpeškega marmorja, ki so ga kopali že Rimljani in ga po Ljubljanici prevažali v Emono. Tradicija kamnoseštva je v teh krajih še vedno močna, kar nam je potrdil tudi Matic SVETE iz podjetja SVETE Kamnoseštvo, Kamen in tehnologija.


PODPEŠKI KAMEN IN SVETE KAMNOSEŠTVO


Foto: Arhiv podjetja Svete

Preden pa zapustimo Podpeč oziroma krajevno skupnost v kateri se kraj nahaja, pa bomo obiskali še novo tematsko pot, Pot na Mah, ki so jo nedavno odprli na Ljubljanskem barju. Na njej bodo obiskovalci spoznavali bogastvo naravnih znamenitosti tega izjemnega območja. Posebna pozornost je posvečena dvoživkam, ki so ena najbolj ogroženih živalskih skupin na svetu. Več o novi poti nam je zaupala Jasna Tarman, naravovarstvena svetovalka v JZ Krajinski park Ljubljansko barje.


POT NA MAH


FOTO: Jasna Tarman, JZ KPLB



Maja Vojska
Foto: Naslovna fotografija Podpeško jezero

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
16.10.2024
10°C / 23°C
četrtek
17.10.2024
11°C / 21°C
petek
18.10.2024
12°C / 17°C