ZA NOVE RAZISKOVALCE IZ SLOVENIJE IN TUJINE, POVEZOVANJE ZNANSTVENIH USTANOV IN UMETNE INTELIGENCE

Ponedeljek, 07. oktober 2024

V Vipavi so danes odprli prvo mednarodno znanstveno konferenco v sklopu projekta SMASH, inovativnega medsektorskega programa kariernega usposabljanja za izjemne podoktorske raziskovalce z vsega sveta. Osredotočen je na razvoj vrhunskih aplikacij strojnega učenja za znanost in humanistiko, podatkovno znanost, temeljno fiziko, jezikoslovje, podnebje in medicino. Projekt, ki bo trajal do leta 2028, koordinira Univerza v Novi Gorici, vključuje pa pet najboljših slovenskih akademskih ustanov, kot so Fakulteta za računalništvo in informatiko ter Fakulteta za matematiko in fiziko, obe članici Univerze v Ljubljani, Agencija RS za okolje, Inštitut informacijskih znanosti IZUM Maribor, ter 25 mednarodnih partnerjev.

V projektu SMASH bodo omenjene slovenske ustanove 50 nadarjenim posameznikom nudile priložnost za razvoj raziskovalnih idej na podlagi dostopa do podatkovno-znanstvenega potenciala Vega, enega najnovejših visokozmogljivih računalnikov v Evropi.

S tako imenovanim “begom možganov” in izzivom, kako privabiti podoktorske raziskovalce tudi iz tujine, se v zadnjih letih soočajo tudi v raziskovalnih ustanovah. Kot je poudaril rektor Univerze v Novi Gorici Boštjan Golob, znotraj Evrope sicer ne gre več za klasičen “beg možganov”, temveč “kroženje možganov” zaradi vzpostavitve enotnega raziskovalnega in visokošolskega prostora.

Izjava Boštjan Golob

S tem izzivom soočajo tudi na Inštitutu, zato je zanje projekt SMASH izredno pomemben. Med temami projekta je tudi podpora raziskovalne dejavnosti s pomočjo umetne inteligence. Boštjan Zalar, direktor Instituta Jožef Stefan, enega od partnerjev projekta.

Izjava Boštjan Zalar

Generalni direktor Direktorata za znanost in inovacije pri istoimenskem ministrstvu Tomaž Boh je dejal, da projekt SMASH pomaga pri pridobivanju novih domačih in tujih raziskovalcev, združuje več relevantnih visokošolskih in raziskovalnih ustanov v Sloveniji ter vključuje raziskovalno infrastrukturo, kot je superračunalnik Vega.

Izjava Tomaž Boh

Sodeluje tudi ARSO, saj projekt poleg akademskega vključuje tudi neakademski del, ki bo pomemben segment raziskovalnih rezultatov prenesel v prakso in družbo kot celoto. 


Metka Rupnik




 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
21.12.2024
-4°C / 10°C
nedelja
22.12.2024
-2°C / 6°C
ponedeljek
23.12.2024
0°C / 10°C