Vanja Hvala
Voditeljica programa
V Pisanki tega tedna smo se podali v Bilje, eno od osmih krajevnih skupnosti v občini Miren-Kostanjevica in eno od treh ki se nahaja na goriškem delu občine. Najdemo jih med Biljenskimi griči na severu in reko Vipavo na jugu, na zahodu sta Miren in Orehovlje, na vzhodu pa Bukovica, ki spada že v sosednjo občino, Renče-Vogrsko.
Kakor ostala naselja v tem delu Spodnje Vipavske Doline so tudi Bilje razloženo ravninsko naselje in še danes med domačini živijo stara imena za različne konce Bilj, recimo Britof, Pristava in Frnaža.
Slednje, 'frnaža' danes, poleg propadajočega objekta opekarne, spominja na poglavitno gospodarsko dejavnost Biljencev, ki je do leta 1994 pomembno zaznamovala življenje kraja. Tega leta je namreč ugasnila zadnja opekarska peč, v kateri so preko sto let izdelovali strešnike in opeke.
Tudi o tem spregovorimo danes, najprej pa smo se ustavili v krajevni skupnosti, ki skuša niti raznoterega društvenega in družbenega življenja povezati skupaj.
Novi prostori Krajevne knjižnice Bilje
V Biljah smo med drugim obiskali tudi krajevno knjižnico. Razlog za obisk je bila selitev iz starih prostorov v stavbi krajevne skupnosti, ki se je zgodila prav v tem tednu in kakor je dejala knjižničarka Jana Movja, je pozitivne spremembe že čutiti na obiskovalcih knijžnice.
Društvo življenje v Biljah je izjemno bogato, zato danes predstavljamo le delček tega, kar Biljenci počnejo prek leta. Zelo zagnani so člani Športnega društva Škulja-Kagho, ki radi poprimejo tudi pri prireditvah krajevne skupnosti ali drugih društev.
Škuljanje, igra pri kateri igralci skušajo lesene, kamnite ali aluminijaste ploščke približati "balinu", manjšemu ploščku iz enakega materiala. Arhiv športnega društva Škulja-kagho
Čeprav gre za eno mlajših društev pa je obenem tudi eno aktivnejših, njihova osnovna dejavnost zaobsega trening, organiziranje tekmovanj in promocijo 'škuljanja', to je več sto let stare igre, ki se je pri nas igrala predvsem v porečju reke Vipave, poznajo pa jo tudi na Hrvaškem, v Italiji in Bosni, kakor izvemo v nadaljevanju.
Njihovi člani so izredno uspešni tako na slovenski kot tudi mednarodni ravni, prepoznavnost te igre pa bi radi čimbolj razširili, saj bi tudi njim ustrezalo nekoliko več konkurence na tem področju.
Kulturno-turistično društvo Zarja Bilje je eno biljenskih društev z najdaljšo tradicijo. Čeprav je bilo društvo pravno organizirano pred 40-imi leti, pa ima kulturna v Biljah mnogo daljšo tradicijo, kakor nam bo zaupala Ivanka Kosta, že desetletja nepogrešljiv del tamkajšnjega kulturnega življenja.
21 članov društva je letos obeležilo 40. obletnico ustanovitve, prek leta pa organizirajo več zanimivih prireditev, med katerimi velja omeniti letošnji koncert evrovizijskih skladb Andreja Orla, pa zabavno prireditev Moja občina, ki v obliki kviza sooči občane iz različnih koncev občine.
Najbolj ponosni pa so na ohranitev tradicije opekarstva, o kateri več izvemo v nadaljevanju.
Prizor iz dogodka ob 40. obletnici Kulturno-turističnega društva Zarja Bilje. Arhiv KTD Zarja Bilje
Naš obisk Bilj je lahko predstavil le izsek iz bogatega delovanja društev in siceršnjega tamkajšnjega družabnega življenja. Zelo aktivno je denimo tudi Društvo keramikov, ki na nek način nadaljuje in združuje tradicijo opekarstva in umetniškega oblikovanja materiala, ki ima v osebi več znanih kiparjev v Biljah zanesljivo svoj dom.
Primož Božič
Naslovna fotografija: Torta s praznovanja 60-letnice Krajevne skupnosti Bilje. Arhiv KS Bilje
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!