Vanja Hvala
Voditeljica programa
Pred
dnevi se je v
galeriji idrijske mestne knjižnice odvijala
prva predstavitev bogato ilustrirane nove zgodovinske
knjige
o idrijskem rudniku in Idriji v
16. stoletju z naslovom
Berilo Marije Verbič.
Verbičeva, zgodovinarka in arhivistka, rojena v trnovskem delu Ljubljane, je že v času študija zgodovine raziskovala arhivske dokumente, po zaposlitvi v Arhivu RS pa se je z veliko vnemo posvečala proučevanju gospodarske zgodovine ter zgodovine idrijskega rudnika v 16. stoletju. Iz te tematike je leta 1966 tudi doktorirala. Vsa njena dela so nastala na podlagi dolgoletnega študija obsežnega gradiva avstrijskih in domačih arhivov, najstarejših pisnih virov o idrijskem rudniku v čedadskem arhivu ter v beneškem arhivu. Knjigo sta izdala in založila CUDHg Idrija in Muzejsko društvo Idrija.
Besedila, zbrana v zborniku Berilo Marije Verbič, predstavljajo temeljna dela o razvoju rudnika v 16. stoletju. Poleg najstarejših pisnih virov o odkritju živega srebra avtorica predstavlja takratne socialne razmere, tehnično opremljenost ter evropski pomen rudnika. Z nekaterimi prispevki pa posega tudi v mlajša obdobja idrijske zgodovine. Da so članki Marije Verbič, predhodno objavljeni v različnih zgodovinskih publikacijah, našli mesto v skupni knjigi, je plod prizadevanj in sodelovanja idrijskih zgodovinskih inštitucij. Martina Peljhan CUDHg.
V zborniku je zbranih 14 avtorskih člankov Marije Verbič ter dva spominska članka, ki sta ju napisala dr. Stane Granda in Marija Oblak Čarni. Kustosinja Mestnega muzeja Idrija Marija Terpin Mlinar in dr. Jože Čar sta vedenje o najzgodnejšem delovanju rudnika, obogatila z dvema člankoma, ki temeljita na arhivskih virih. Uredniški odbor, ki so ga sestavljali: Rafael Bizjak, dr. Jože Čar, Dejan Hvala, Martina Peljhan, Anton Zelenc v sodelovanju z Marijo Terpin Mlinar in Anko Vončina, je pregledal in uredil tekste, pripravil slikovno gradivo ter sestavil podnapise in opombe. Zbranim člankom so dodali 129 ilustracij in fotografij, ki jih sicer v originalnih objavah v Zgodovinskem časopisu, Kroniki, Loških razgledih in Idrijskih razgledih ni.
Na predstavitvi knjige so sodelovali dr. Marko Štuhec, ki je predstavil čas na prelomu 15. v 16. stoletje v širšem evropskem prostoru, dr. Jože Čar je orisal najzgodnejše obdobje delovanja rudnika, Danijela Juričič Čargo pa je predstavila pomen arhivov. Dogodka se je udeležil tudi dr. Tomaž Verbič, nečak Marije Verbič.
Metka Rupnik
Foto: CUDHg
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!