Pomnik miru na Cerju bo do 11. novembra dom 75 unikatnih lesenih izdelkov 44 razstavljavcev iz vse Slovenije, od tega devetih lokalnih s 24 izdelki. Idejni vodja razstave Čar lesa Franc Pohleven skuša na ta način že od leta 2009 opominjati na vrednost edinega slovenskega naravnega bogastva – lesa.
Razstava Čar lesa je pred 15-imi leti nastala z namenom, da se opozori na stanje v slovenskem lesnem gospodarstvu, ki ni zavidljivo, je dejal zaslužni profesor Biotehniške fakultete v Ljubljani Franc Pohleven.
IZJAVA: Franc Pohleven
Slovenija ima največji letni prirastek lesa na prebivalca v Evropi, okoli 9 milijonov kubičnih metrov. Povečati bi morali proizvodnjo pohištva oziroma drugih lesnih izdelkov z dodano vrednostjo, vsak hlod, ki ga izvozimo v tujino, je namreč izguba za Slovenijo, je dejal Pohleven.
Razstava Čar lesa vsako leto potuje po Sloveniji, Cerje je že osmi letošnji postanek, doslej pa je na Goriškem gostovala trikrat, vsakokrat v Novi Gorici. Skupno število razstav se bliža številki sto.
V pritličju in kletnih prostorih Pomnika miru so tako ogled unikatni izdelki iz lesa različnih velikosti, od ležalnika, mizic in namiznih svetilk prek šaha in posodic različnih velikosti do nakita, kravat, metuljčkov, klobuka ter stenskih in ročnih ur.
Posebna je bila tudi obleka gostiteljice odprtja, direktorice Zavoda za turizem Miren-Kras Ariane Durnik:
IZJAVA: Ariana Durnik
Razstavo omogočata tudi javna agencija Spirit in Direktorat za lesarstvo pri Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport.
Primož Božič
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!