NA OBISKU KMETIJSKE MINISTRICE NA BOVŠKEM TUDI O ŠKODI, KI JO POVZROČATA DIVJAD IN ZVERI

Ponedeljek, 21. oktober 2024

Ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić je minuli petek na Bovškem opravila obsežen obisk, v sklopu katerega se je med drugim udeležila odprtja obnovljenega objekta mlekarne na planini Ravni Laz, v Bovcu pa se je pogovorila s kmetovalci, ki se soočajo z vse večjo škodo zaradi porasta populacije divjadi in zveri.

Obisk ministrice je poleg omenjenega vseboval še udeležbo na dnevu odprtih vrat Ribiške hiše na Kalu Koritnici in obisk posestva Bogata, s katerim upravlja Mlekarna Planika.

Na srečanju ministrice z bovškimi kmetovalci v mali dvorani Kulturnega doma so kmetovalci in kmetijski strokovnjaki izpostavili ogroženost planinskega in siceršnjega pašništva v Zgornjem Posočju s strani vse številčnejše divjadi in ponovne naselitve zveri.

Najprej je v grobem stanje predstavil Jani Mlekuž, svetovalec na terenu pri Zavodu za kmetijstvo Tolmin.

IZJAVA: Jani Mlekuž

Kakor je dejal Mlekuž, gre predvsem za pašništvo mlečnih pasem za pridelavo mleka in sira, pri čemer je pomembna tudi avtohtona pasma ovce bovška ovca. Kakor je poudaril Mlekuž, ovčjereja sicer ni glavna gospodarska dejavnost Bovškega, a se lepo vklaplja v turizem, po katerem je ta del Posočja poznan. Obenem dodaja, da se mlade generacije rejcev drobnice srečujejo s težavami, ki jih v preteklosti niso imeli.

Ti dve težavi sta prekomeren stalež divjadi, predvsem jelenjadi in stalna prisotnost šakala ter ponovna prisotnost volka.
Ministrica Mateja Čalušić je kmete najprej pohvalila za sistematičnost opisa težav in njihovega reševanja:

IZJAVA: Mateja Čalušić 1

Divjad povzroča škodo na travinju, ki dosega med 30 in 50 odstotki letne rasti, v imenu rejcev drobnice pa je predlagane rešitve predstavil Matevž Pretner. Rejci so tako predlagali zakonsko odobritev nočnega lova z uporabo umetnih virov svetlobe, sprostitev lovne dobe na moške osebke, povečanje odstrela ženskih osebkov in digitalizacijo sistema prijave škod.

Podobno so predlagali tudi pri omejevanju škode, ki jo povzročata volk in šakal. Zveri so sicer v lanskem letu pokončale okrog 100 glav drobnice.

Rejci menijo, da bi bilo potrebno odločbe za odstrel zveri izdati takoj, že po prvem napadu, in ne šele po ugotovljenih treh dogodkih, prav tako pa škodni dogodek po njihovo ne bi smel biti definiran kot napad, kjer je bila žival varovana z visoko elektro mrežo, ampak vsak dogodek, kjer je žival napadena in pokončana.

Kmetje so omenjali tudi poenotenje informacijskih sistemov, da ne bi bilo kmetom treba istih dogodkov sporočati večkrat. Čalušićeva je o tem dejala:

IZJAVA: Mateja Čalušić 2

Čalušićeva je ob tem napovedala tudi regijski obisk ministra za naravne vire in prostor Jožeta Novaka, ki ga bo predtem seznanila s pobudami in predlaganimi rešitvami, je obljubila.








Primož Božič

Naslovna fotografija: Srečanje ministrice in bovških kmetovalcev. Avtor: David Štulc Zornik

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
26.10.2024
11°C / 21°C
nedelja
27.10.2024
13°C / 19°C
ponedeljek
28.10.2024
14°C / 22°C