Simona Skočir
Voditeljica programa
Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve je v petek na domu Marjana Terpina v Števerjanu odkrilo spominsko obeležje, ki opozarja na delo velikega borca za slovensko skupnost v Italiji in slovensko osamosvojitev. Spomine na velikega domoljuba sta z zbranimi med drugim delila tudi predsednik Združenja VSO Alojz Peterle in slavnostni govornik, član predsedstva Združenja VSO, Janez Janša.
Prireditve so se poleg praporščakov udeležili številni predstavniki slovenskih in italijanskih oblasti, med drugim župan Doberdoba in podžupan Dreke Peter Ferfoglia in Miha Koren ter podžupan Nove Gorice Anton Harej.
Odkritja sta se udeležila tudi župana občine Števerjan in Brda Marjan Drufovka in Franc Mužič. Oba sta poudarila, da je bil povezovalec čezmejnega briškega prostora.
je med drugim dejal Drufovka.
Na spominsko ploščo so zapisali Terpinove največje zasluge pri delu za slovensko skupnost, bil je predsednik slovenske skupnosti, predsednik Združenja VSO Brda-Števerjan-Gorica in predsednik konference za Italijo pri svetovnem slovenskem kongresu, sogovorci so poudarjali tudi njegovo sodelovanje pri slovenski osamosvojitvi.
Predsednik VSO Brda-Števerjan-Gorica Damjan Terpin je spomnil, kako je Marjan na repliki knežjega kamna sprejemal goste na svojih mitičnih proslavah slovenske državnosti, demokracije in osamosvojitve. Odločitev, da mu na domačijo postavijo spominsko ploščo, pa je le »majhno priznanje velikemu Slovencu, definicija, ki najbolje označuje njegovo delo za slovenstvo.«
Boris Pleskovič, predsednik Svetovnega slovenskega kongresa, društva, ki združuje slovenske izseljence, zamejce in matico, je poudaril Terpinovo vlogo pri vzpostavitvi organizacije leta 1991 in pri vzgajanju njenega vodstvenega kadra.
Peterle je v nagovoru dejal, da Števerjana ni nikoli občutil kot »zamejstva«, temveč kot slovensko domovino, narodno vrenje, ki je ob osamosvojitvi zajelo Slovenijo, pa da je tu obstajalo že prej.
»Kdor je doživel Marjana, je doživel iskreno domoljubje, iskreno voljo po državotvornosti in ta kraj je kraj, kjer ne neha goreti slovenski ogenj, jaz sem prepričan, da bo gorel že naprej,« je med drugim dejal Peterle.
Janez Janša je spomnil predvsem na Terpinovo vlogo v letih pred osamosvojitvijo, ko je v Ljubljano vnašal demokratičnega duha, ki ga tedaj tam niso poznali. Spominja se ga kot moža neizmernega optimizma v političnih in državniških zadevah.
Primož Božič
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!