PISANKA: TRADICIJA PAŠNIŠTVA, MLEKARSTVA IN SIRARSTVA V POSOČJU

Ponedeljek, 14. oktober 2024

Oddaja Pisanka je tokrat nastala v okviru Frikafesta, ki se v Tolminu že nekaj let tradicionalno odvija drugi oktobrski vikend, ko se z visokogorskih pašnikov vračajo pastirji, ki so v majhnih skupnostih na planinah vse poletje sirili mleko. Tolminci so tradicionalni Kmečki praznik povezali še s praznikom posoške specialitete frike in oboje združili v FrikaFest.
A bistvo praznika ostaja poklon pastirjem, mlekarjem in sirarjem, brez katerih konec koncev ne bi bilo mleka, sira in posledično tudi frike ne.

V uvodu oddaje smo v Tolminskem muzeju ujeli kustosa Marka Grega, ki je z nami delil nekaj utrinkov iz zgodovine in tradicije mlekarstva in sirarstva v Posočju. Letos namreč mineva tudi 150 let od ustanovitve prvega Mlekarskega društva na Slovenskem v vasi Poljubinj, kar bo muzej v sodelovanju s prebivalci vasi Poljubinj obeležil z nizom predavanj.

Posnetek Marko Grego

Anka Lipušček Miklavič, ki se je tudi sama prav te dni vrnila iz planine, ima pašništvo, mlekarstvo in sirarstvo že skorajda v krvi. Temu je posvetila svojo poklicno pot kot dolgoletna direktorica Mlekarne Planika, hkrati pa to pomembno tradicijo živi tudi sama.

Posnetek Anka Lipušček Miklavič



V Posočju si torej želijo, da bo tradicija pašništva, mlekarstva in sirarstva živela še naprej. Edina pot do tega je, da starejši svoje znanje in izkušnje posredujejo mladim, ki bodo edini lahko poskrbeli, da bodo ob ustrezni podpori okolja planine lahko še žive tudi v prihodnosti.

Eden od nadobudnih mladih tolminskih pastirjev in sirarjev je tudi 20-letni Rok Lipušček, ki nam je uvodoma zaupal, da odločitev za to, da ostane del domače kmetije, ni bila težka oziroma mu je bila pravzaprav položena v zibelko.

Posnetek Rok Lipušček


Tudi v zaključku današnje oddaje, ki smo jo tokrat posvetili pašništvu, mlekarstvu in sirarstvu, ostajamo pri sirih. Že pred Frikafestom je letos potekalo tudi tradicionalno ocenjevanje sirov. Šestčlanska strokovna komisija je ocenila 12 sirov,. Sir s planine Matajur in sir Ekološke kmetije Škander sta prejela zlato priznanje, večina – 6 je bilo srebrnih, podeljeno pa je bilo tudi eno bronasto priznanje. Nekaj več o letošnjem ocenjevanju sirov pa nam je zaupal Jernej Kovačič iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica.

Posnetek Jernej Kovačič




Simona Skočir

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
26.10.2024
11°C / 21°C
nedelja
27.10.2024
13°C / 19°C
ponedeljek
28.10.2024
14°C / 22°C