Maja Petrovčič Rupnik
Voditeljica programa
V tokratni oddaji smo gostili Alojza Lozarja, enega od dveh najstarejših še živečih članov Moškega pevskega zbora Srečko Kosovel iz Ajdovščine.
Začetki MoPZ Srečko Kosovel segajo v leto 1943, ko so po kapitulaciji Italije številni primorski Slovenci, ki so služili v italijanski vojski, postali vojni ujetniki angloameriških sil. Med internacijo v taborišču Gravina, kjer so bili zbrani ujetniki iz različnih taborišč, so Primorci spontano pričeli prepevati slovenske pesmi. Ker je bilo med njimi veliko cerkvenih pevcev in glasbenikov, so se organizirali v zbor in načrtno vadili slovenski repertoar. Leta 1944 je zbor prevzel priznani skladatelj Rado Simoniti, ki je izbral 40 pevcev in dvignil zbor na visoko umetniško raven. Zbor se je poimenoval po primorskem pesniku Srečku Kosovelu, prvi uradni koncert pa je imel v Bariju. Poimenovali so se po primorskem pesniku Srečku Kosovelu, prvi uradni koncert pa izvedli v Bariju.
Alojz je v pogovoru delil dragocene spomine na dolgoletno zgodovino zbora, ki letos praznuje že 80. obletnico delovanja. Kot pevec, ki je s Kosovelovci preživel kar 36 let, nas je popeljal skozi začetke zbora, obudil spomine na gostovanja, repertoar in način dela ter opisal, kako so nekoč potekale pevske vaje. Razkril je tudi, koliko dirigentov je imel čast spoznati v svoji dolgi pevski karieri, ter zaupal nekaj anekdot, ki so se mu vtisnile v spomin."
Ana Štokelj
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!