Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
Pot pisateljic, edina kulturna pot Sveta Evrope s sedežem v Sloveniji, je na letošnjem letnem svetovalnem forumu kulturnih poti Sveta Evrope dobila nagrado za dobre prakse v letu 2024 za voden ogled Čez-mejno drzne.
Čez-mejno drzne je posvečen literarnim ustvarjalkam, ki so v drugi polovici 19. in na začetku 20. stoletja pomembno prispevale k oblikovanju kulturne in intelektualne podobe goriškega somestja. Voden ogled je bil izveden 8. marca lani v počastitev mednarodnega dne žensk.
Sprehod in spremljevalno knjižico so zasnovali in pripravili na Fakulteti za humanistiko Univerze v Novi Gorici pod vodstvom Katje Mihurko, ki je tudi predsednica znanstvenega sveta Poti pisateljic. Na sprehodu so odkrivali pisateljice, ki so prehajale meje med jeziki v večkulturnem prostoru goriške regije v 19. in zgodnjem 20. stoletju.
Andreja Rihter, predsednica Kulturno turističnega združenja Pot pisateljic, je ob prejemu priznanja izrazil veselje in ponos:
"Nagrada je vnovična potrditev, da delamo dobro in gremo v pravo smer. Predvsem pa smo zadovoljni, da je iz sprehoda 'Čez-mejno drzne' nastal projekt 'Ljubkina pot', za katerega smo prejeli sredstva 'Interegg Italija-Slovenija' za male projekte."
V kulturno-turističnem združenju Pot pisateljic so sicer prav v teh dneh začeli z izobraževanjem vodnikov z obeh strani meje, udeležili se ga bodo tudi dijaki liceja in turistične smeri s slovenskim učnim jezikom iz Gorice.
Primož Božič
Naslovna fotografija: Prizor iz sprehoda po poteh goriških literarnih ustvarjalk. Arhiv Foruma slovanskih kultur
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!