Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
Projekt Invoativen protipožarni model in celostna revitalizacija kmetij si je v dveh letih na podlagi ekosistemskih rešitev zadal izdelati inovativen protipožarni model celostne revitalizacije kmetij.
Projekt je del programa EIP Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in je vreden 400 tisoč evrov, od katerega iz Evrope prihaja slabih 60 odstotkov ali 239 tisoč evrov.
V projektu sodeluje enajst kmetij in štirje strokovni partnerji, nekaj jih prihaja tudi iz kraškega območja, s katerega je tudi prišla pobuda, da se za kmetije izdela model okrevanja in zaščite pred požari.
Poleg štirih kraških kmetij v projektu sodelujeta tudi Zavod za turizem Miren Kras in Zavod za celostni razvoj Anima Mundi iz Križa pri Sežani.
Kakor je povedala Anja Sedevčič Lasič iz Zavoda Miren Kras, je to območje od leta 2019 prizadelo že več požarov, najhujši seveda leta 2022. Gre za projekt, ki naslavlja področje klimatskih sprememb in problematiko požarov, slednjih predvsem na Krasu, sicer pa si prizadeva opolnomočiti kmetije pri spopadanju z vsakršnimi ogrožajočimi dejavniki:
IZJAVA: Anja Sedevčič Lasič o pomembnosti protipožarnih ukrepov (0:30)
Zavod Miren Kras ima v projektu funkcijo spremljanja pilotnih projektov pa tudi poročanje in širjenje informacij o rezultatih projektov, poleg aktivne udeležbe na delavnicah in izobraževanjih.
Kraško območje je bilo tudi prizorišče delavnice gradnje suhih zidov in predavanj o njihovi pomembnosti, je še dejala Anja Sedevčič Lasič:
IZJAVA: Anja Sedevčič Lasič o suhih zidovih na Krasu (1:00)
Suhe zidove si na kraškem območju sicer prizadeva obnavljati več organizacij, v okviru projekta celostne revitalizacije kmetij so zgolj opozorili na njihovo koristnost pri omejevanju požarov, niso pa predvidene obsežnejše rekonstrukcije, je še dejala Anja Sedevčič Lasič.
Kakor je dejala vodja projekta Zdenka Žakelj iz kmetije Jernejevi s Slavinja pri Razdrtem, je namen projekta, če povlečemo analogijo s človeškim telesom, okrepiti zdravje kmetij.
Projekt Inovativni protipožarni model celostne revitalizacije kmetij je del programa Evropska inovativna partnerstva oziroma EIP. Gre za model, pri katerem se izzivi kmetij rešujejo v sodelovanju s strokovnimi partnerji, ki posedujejo znanje, do katerega kmetije težje dostopajo, je povedala Zdenka Žakelj, o njegovem osnovanju pa dejala naslednje:
IZJAVA: Zdenka Žakelj o projektu (1:05)
Glavni cilj projekta je tako oblikovanje inovativnega modela varovanja in revitalizacije kmetij, pri čemer je veliko vlogo igrala profesorica Ana Volk, ustanoviteljica in direktorica Inštituta za promocijo varstva okolja.
Mogoče najbolj nevsakdanji del projekta je analiza vključenih kmetijskih gospodarstev s pomočjo geomantije:
IZJAVA: Zdenka Žakelj o uporabi geomantije (1:10)
V okviru projekta so že izdelali geomantijske analize vseh vključenih kmetij, je povedala vodja projekta Zdenka Žakelj, kar pomeni, da se predvideni ukrepi za protipožarno zaščito in revitalizacijo kmetij razlikujejo od območja do območja.
Na spodnji povezavi lahko prisluhnete pogovoru z Zdenko Žakelj o tem, kako bodo te analize kmetijam pripomogle pri njihovem soočanju z izzivi v prihodnosti.
POGOVOR: Zdenka Žakelj o rezultatih analize kmetij
Primož Božič
Naslovna fotografija: Delavnica gradnje suhih zidov. Arhiv Zavod Miren Kras
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!