LAVRIČEVA KNJIŽNICA AJDOVŠČINA PREJELA NAGRADO ZA LOKARJEVO POHODNO POT

Četrtek, 21. november 2024

Na včerajšnji slovesnosti ob Dnevu splošnih knjižnic, ki jo je organiziralo Združenje splošnih knjižnic v Osrednji knjižnici Celje, je Lavričeva knjižnica Ajdovščina prejela nagrado za najboljši projekt slovenskih splošnih knjižnic na področju storitev za uporabnike. Priznanje je knjižnica prejela za projekt Lokarjeva pohodna pot, s katerim obuja dediščino ajdovskega pisatelja Danila Lokarja.

Ob 130-letnici rojstva pisatelja je Lavričeva knjižnica uredila 6,5 kilometra dolgo pešpot, ki povezuje kraje, kjer je Lokar črpal navdih za svoja literarna dela. Pot se začne pred Lokarjevo hišo, kjer sta spominska soba in Lokarjeva galerija, in vodi čez Lavričev trg, Ulico 5. maja, ob Lokavščku proti Izviru Hublja, nato pa se vrača mimo Fužin, Pal in ajdovske elektrarne nazaj na izhodišče. Sprehod, ki traja približno dve uri zmerne hoje, obiskovalcem ponuja vpogled v bogato kulturno dediščino Ajdovščine. Pohodnike na poti usmerjajo kažipoti z znakom nalivnega peresa, saj je pot tudi del Slovenske pisateljske poti. Na informativnih tablah na poti pa lahko obiskovalci spoznajo Lokarjeve literarne dosežke, njegov poklic zdravnika ter življenje v Ajdovščini. Projekt je izjemen primer, kako lahko knjižnica poveže kulturno dediščino, literaturo in naravo ter tako spodbuja raziskovanje domačih krajev.


Foto: Nagrada za Lokarjevo pot

Slovesnost v Celju pa je postregla še z enim pomembnim priznanjem za Lavričevo knjižnico Ajdovščina. Združenje splošnih knjižnic je podelilo nagrade knjižničarjem, ki na portalu Dobreknjige.si bralce spodbujajo k branju z navdihujočimi priporočili knjižnih naslovov. Med petimi finalisti sta bili kar dve zaposleni Lavričeve knjižnice – Viktorja Kante in Franka Koren.


Foto: Od leve proti desni Viktorija Kante, Franka Koren, direktor Artur Lipovž, Martina Zalar

Lavričeva knjižnica Ajdovščina ni le knjižnično središče, temveč je tudi skrbnica bogate literarne in kulturne dediščine. Poleg ohranjanja Lokarjeve zapuščine, ki je delno shranjena tudi v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani, knjižnica s svojimi projekti dokazuje, kako pomembno vlogo ima v lokalnem in širšem prostoru.



Ana Štokelj
Foto: Arhiv knjižnice

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
10.01.2025
8°C / 12°C
sobota
11.01.2025
4°C / 10°C
nedelja
12.01.2025
-2°C / 11°C