Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
Danes, 4. decembra, goduje sv. Barbara, krščanska mučenka in svetnica, ki je svoje življenje sklenila na ta dan leta 306 v rodni Nikodemiji v Mali Aziji.
Po legendi je bila Barbara hči bogatega pogana, ki jo je imel zaprto v zastraženem stolpu, da bi jo obvaroval pred zunanjim svetom. Ker je na skrivaj prevzela krščansko vero in zavrnila snubitveno ponudbo, ki je bila po volji očeta, je pri njem padla v nemilost. Oče jo je hotel usmrtiti, a si je Barbara z molitvijo izprosila čudežno rešitev in se zatekla v gore k pastirjem, vendar jo je eden od njih izdal očetu. Ta jo je privedel pred prefekta province, ki jo je kruto mučil, vendar je ostala zvesta svoji veri. In dogajali so se čudeži. Ponoči je njeno celico obsijala svetloba in vsako jutro so bile njene mučeniške rane zaceljene. Bakle, s katerimi so jo hoteli zažgati, so ugasnile, čim so se ji z njimi približali. Nazadnje so jo obsodili na smrt z obglavljenjem. Oče je osebno izvršil smrtno obsodbo, a ga je za kazen na poti domov usmrtila strela.
Barbarinin grob je postal kraj čudežev, sveta Barbara pa je med katoličani zavetnica tistih poklicev, ki se pri delu soočajo z nevarnostjo nenadne in nasilne smrti, med njimi tudi rudarjev. Morda ste kdaj pri pozornem opazovanju slovesne rudarske uniforme opazili, da ima svojevrstno posebnost, ki se je nikoli ne krši. Rudarska uniforma mora namreč imeti natanko 28 gumbov. Zakaj? V prispevku Metke Rupnik pojasnjuje upokojeni idrijski rudar Jože Pavšič, ki rudarsko uniformo še vedno ponosno nosi kot vodnik po idrijskem Antonijevem rovu.
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!