Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
Idrijski občinski svet se je včeraj sešel na zadnjem rednem zasedanju v letošnjem koledarskem letu. Svetnice in svetniki so največ časa namenili razpravi o predlogih občinskih proračunov za leti 2025 in 2026, ki so ju po daljši razpravi v prvem branju tudi potrdili, sprejeli pa so še nekaj drugih odločitev.
Margerita Kos Strnad, vodja oddelka za finance in računovodstvo na občini Idrija je predstavila podlage občinskega proračuna za leti 2025 in 2026 na osnovi zakona o financiranju občin, nedavno podpisanega sporazuma med vlado in Skupnostjo občin Slovenije ter Združenjem mestnih občin Slovenije o določitvi poprečnine za obe leti ter na podlagi upravičenosti do sredstev za uravnoteženje razvitosti občine in do 10 % dodatka zaradi oškodovanosti pri sredstvih primerne porabe v minulih letih. Proračun občine za prihodnje leto na prihodkovni strani znaša dobrih 21,500 milijona evrov, na odhodkovni pa dobrih 24 milijonov, kar pomeni 2,5 milijona evrov primanjkljaja. V proračunu za leto 2026 načrtovani prihodki in odhodki znašajo nekaj čez 22 milijonov evrov. Po besedah župana Tomaža Venclja so skušali proračuna uravnotežiti in razvojno naravnati, vendar je prihodkov nekajkrat premalo za vse potrebe proračunskih porabnikov.
Med zanimivejšimi je tudi problematika pridobivanja evropskih sredstev, denimo na razpisih za kohezijska sredstva iz dogovora o razvoju regij, kjer občina zaradi nedoseganja pogojev števila priključenih porabnikov na infrastrukturo na te razpise ne more prijaviti prepotrebnih investicij v izgradnjo vodovodov in kanalizacije, ampak se lahko prijavi le na razpis za ozelenitve, kar je za občino, ki ima že sicer 83 % gozdnatost, svojevrsten paradoks. O prvi obravnavi proračunov Občine Idrija za leti 2025 in 2026, ki ju je občinski svet včeraj potrdil, podrobneje tudi v aktualni temi.
Sicer pa je idrijski občinski svet na včerajšnjem zasedanju tudi v drugem branju potrdil odlok o ravnanju z zapuščenimi in izrabljenimi vozili, lahkimi motornimi vozili in kolesi na območju občine, potrdil je cenik za višine grobnin in cene uporabe mrliške vežice za pokopališča pokopališča Črni Vrh, Gore, Ledine, Vojsko in Zavratec, med drugim je podal tudi pozitivno mnenje občine Idrija kot sosednje občine k prenosu opravljanja igralniške dejavnosti na območju občine Ajdovščina na podjetje Kazino Bled. Odločal je tudi o več imenovanjih. Za nadomestno članico v svetu Zavoda za turizem je imenoval Nado Golja Vastič. Vesna Miklavčič, Petra Vončina in Špela Hvalec bodo občino zastopale v svetu OŠ Idrija, v odločanju med Vesno Fašink in Valerijo Božič pa je svet več glasov namenil Božičevi, ki bo občino zastopala v svetu Centra za upravljanje z dediščino živega srebra.
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!