ČIPKARSKA ŠOLA IDRIJA SE IZ GJV SELI POD OKRILJE CŠOD

Torek, 10. december 2024

Te dni je zlasti v idrijski javnosti precej zanimanja požela informacija, da z novim koledarskim letom Čipkarska šola Idrija ne bo več delovala znotraj Gimnazije Jurija Vege kot desetletja doslej, ampak se seli pod okrilje državnega zavoda Center šolskih in obšolskih dejavnosti, kjer naj bi delovala kot samostojna organizacijska enota. Čipkarska šola Idrija, po znanih podatkih najstarejša neprekinjeno delujoča šola na svetu, ustanovljena leta 1876, danes predstavlja osrednji steber predvsem izobraževanja, pa tudi promocije, mednarodnega povezovanja in razvoja čipkarstva v Idriji ter ohranjanja tradicije izdelovanja čipk pod okriljem Unesca. Zaradi izobraževalnega značaja se je zdela njena umeščenost v okvir Gimnazije povsem logična. Javnosti manj znane pa so bile težave, s katerimi se je šola že dlje časa soočala. 

Trenutno je Čipkarska šola Idrija, ki ima tudi status rokodelskega centra, v ustanovni akt Gimnazije Jurija Vege umeščena zgolj kot dejavnost in ime, kot pravni subjekt pa ne obstaja. Problem je tudi zakonitost njenega financiranja, umeščanja zaposlenih v plačne razrede in posledično njihov karierni razvoj, zato je bilo nujno potrebno čimprej najti rešitev, ustrezno zakonu o financiranju vzogoje in izobraževanja. Nujnost statusne spremembe so prepoznali tako vodstvi GJV in ČŠ kot tudi Občina Idrija in ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki se je aktivno vključilo v reševanje problematike. V prispevku je Metka Rupnik zbrala pojasnila vseh vključenih. Ravnateljica Gimnazije Jurija Vege Idrija Karmen Vidmar pojasnjuje, zakaj je statusna sprememba za ČŠ nujna.


Posnetek Karmen Vidmar


Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so prepoznali zagato, v kateri se je znašla Čipkarska šola Idrija, in so se aktivno vključili v iskanje rešitve v smeri primernejše statusne ureditve njenega delovanja. Skupaj so jo našli v preselitvi Čipkarske šole pod okrilje Centra šolskih in obšolskih dejavnosti, s čimer se strinjata tako vodstvi obeh šol kot tudi vodstvo Centra. Branka Hrast Debeljak, generalna direktorica direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih.


Posnetek Branka Hrast Debeljak


Center šolskih in obšolskih dejavnosti javnost pozna predvsem po izvajanju programov šole v naravi s svojimi enotami po vsej Sloveniji. Na idrijskem deluje njegova enota na Vojskem. Tudi sicer so v programu dejavnosti zavezani predstavitvam vseh vrst dediščine. Zakaj so se odločili, da pod svoje okrilje z novim letom vzamejo Čipkarsko šolo Idrija, pojasnjuje direktor Centra Branko Kumer.


Posnetek Branko Kumer


Kot pojasnjuje vodja Čipkarske šole Idrija Metka Fortuna vidijo v prehodu Čipkarske šole pod okrilje Centra šolskih in obšolskih dejavnosti možnost, da bo šola še naprej lahko izvajala vse programe, jih tudi širila in skrbela za ohranjanje dediščine. Ta rešitev temelji, kot je prepričana, na realnih temeljih in je v okviru veljavne zakonodaje najboljša možnost za umestitev ČŠ Idrija v slovenski izobraževalni sistem.


Posnetek Metka Fortuna


Postopek prehoda Čipkarske šole Idrija še ni zaključen, saj do konca koledarskega leta pričakujejo še ustrezen sklep vlade, ki bo statusno spremembo in prehod ČŠ Idrija pod okrilje Centra šolskih in obšolskih dejavnosti 1. januarja 2025 tudi pravnoformalno omogočil.  


Metka Rupnik

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
23.01.2025
7°C / 10°C
petek
24.01.2025
7°C / 11°C
sobota
25.01.2025
6°C / 9°C