Maja Petrovčič Rupnik
Voditeljica programa
Katja Brišar
Tehnična urednica programa
Ni veliko šol, ki bi se lahko pohvalile, da imajo samo korak iz šolske stavbe na prostem eko vrt, v katerem učenke in učenci dobijo neposredno izkušnjo pridelave hrane in njene predelave, hkrati pa mloade uzsmerja tudi v trajnostni in okolju prijazen način sodelovanja z naravo.
Tak ekološki vrt že nekaj let stoji tudi pri stavbi OŠ Cerkno. Tudi letos se je v njem veliko dogajalo. Učenke in učenci so ob pomoči mentorice Karmen Lapanja zasadili rastlinjak, vrt in grede. V slednjih so pridobili kar nekaj semen dvoletnic. Pomlad ni bila najbolj naklonjena sadnemu drevju. Dobro so obrodile jablane in hruške, zato so lahko izdelali čežano in kar nekaj suhih krhljev. V rastlinjaku so zasadili paradižnike, paprike in feferone, ki so čez vroče poletje dobro rodili. Porabili so jih v šolski kuhinji za pripravo pekoče omake. Iz zelišč pa so izdelali zeliščno sol, sivkine klobučke, čaje in suha zelišča. Njihova novost v tem obdobju je urejen skalnjak, ki so ga šolarjem pomagali urediti vrtnarji iz vrtnarije Stanonik.
Sicer pa je bil eko vrt OŠ Cerkno letos znova na preizkušnji, ali vsem kriterijem za ohranitev znaka Šolski ekovrtovi. Znak so cerkljanski osnovnošolci, ki skrbijo za šolski eko vrt, upeli podaljšati še tri leta. Znak šolski ekološki vrtovi podeljuje društvo Šolski ekovrtovi, ki skrbi za inovativne projekte za spodbujanje vzgoje za trajnostni razvoj.
Metka Rupnik
Foto: fototeka OŠ Cerkno/Karmen Lapanja
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!