Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
V našem pisanem popotovanju po Primorskem tokrat nismo obiskali kakšnega kraja temveč tri posameznike in eno institucijo, ki hranijo zanimive zbirke knjig, znamk, dokumentov, razglednic, motociklov in pisem.
Obiskali smo ZRC SAZU Raziskovalno postajo v Novi Gorici, Marinko Brezigar, Branka Morenčiča in Mirana Mozetiča, ki so nam v kratkih pogovorih predstavili svoje zbirke, najzanimivejše primerke, zgodbe, kako so do posameznih primerkov prišli in še kaj se bo našlo.
Vse zbirke se nahajajo na ožjem Goriškem, pravzaprav v Novi Gorici in Solkanu, in prva, če se v Novo Gorico odpravimo iz Tolmina, je zasebna zbirka Davida in Marinke Brezigar iz Solkana.
David Brezigar je 30 let zbiral stare tiske oziroma ilustrirano literaturo in danes je vstop v njegovo zbirko kot potovanje v času, vsi primerki so namreč starejši od stotih let, najstarejši pa gre do časa odkritja Amerike.
Prvi prostor "lepe" knjižnice na domu Brezigarjevih v Solkanu
Drugi prostor "lepe" knjižnice na domu Brezigarjevih v Solkanu
Po njegovi smrti za zbirko skrbi njegova žena Marinka Brezigar, ki z veseljem razkaže katero od okoli 5000 publikacij, med katerimi je veliko atlasov oziroma zbirk zemljevidov, pri katerih lahko opazujemo napredek kartografske znanosti od leta 1500 do začetka 20. stoletja.
Velik del zbirke pomenijo tudi vezani letniki ilustriranih revij iz vse Evrope, zakaj ravno ilustriranih nam je Marinka zaupala v pogovoru, nadalje pa tudi prvotiski knjig, pomembnih za Slovence, denimo Vrtovčeva knjiga o vinogradništvu.
Zanimiv primerek je tudi 3,47 metra dolg odtis bakroreza iz leta 1660, na katerem je upodobljen pogrebni sprevod švedskega kralja Karla Gustava. Na njem so vpisani in na sprevodu označeni z imeni in priimki vsi prisotni dostojanstveniki.
Ene najstarejših knjig v zbirki Brezigarjevih, v sredi Dalmatinova Biblija (1583), eden od le sedmih izvodov z ohranjenim protestantskim predgovorom.
V današnji Pisanki, v kateri obiskujemo zbirke na Goriškem, smo naš naslednji postanek naredili pri Branku Morenčiču, strokovnjaku za poštno zgodovino in filatelistiko.
Dolgoletni direktor centralnih lekarn v Tolminu in Ajdovščini v pokoju je med drugim avtor dveh knjig, v prvi je pisal o poštni zgodovini na Primorskem, v drugi pa o prometnicah v Goriških brdih.
Šest let je bil predsednik filatelističnega društva v Novi Gorici, kot komisar Filatelistične zveze Slovenije pa je bil odgovoren za razstave slovenskih filatelističnih zbirk po svetu od Stockholma do Pekinga, nam je zaupal v pogovoru.
Pri tem mu je bilo v pomoč obširno znanje jezikov, italijansko in furlansko je znal od doma, rojen je namreč v Goriških brdih, angleško in rusko se je naučil v gimnaziji, srbohrvaško med dveletnim študijem farmacije v Zagrebu, ker tedaj v Ljubljani ni bilo popolnega študija, nemško pa med delom v Nemčiji.
Zbirki, ki smo ju predstavili doslej, se držita bližje Solkana, naslednji dve pa sta umeščeni pravzaprav v središče Nove Gorice. Arhiv in knjižnica Henrika Tume se nahajata v prostorih ZRC SAZU Raziskovalne postaje na Delpinovi ulici v Novi Gorici in sta po predhodni najavi prosto dostopni za raziskovalce.
Vodja knjižnice je zgodovinarka, bibliotekarka in raziskovalka Petra Kolenc, nam pa je Tumovo zapuščino predstavil zgodovinar arhivist Urban Makorič, ki med drugim pregleduje Tumovo korespondenco in jo katalogizira, obenem pa se ta zbirka tudi digitalizira.
Del knjižnice Henrika Tume na Raziskovalni postaji ZRC SAZU v Novi Gorici
Če zbiranje knjig, znamk, pisem in še česa podobnega ni tako neobičajno, pa je zbiranje motociklov nekaj povsem drugega.
S tem se namreč ukvarja Miran Mozetič, profesor na Strojni, prometni in lesarski šoli v Novi Gorici, ki je v svojem prostem času, ne boste verjeli, navdušen motorist.
V življenju je kupil že preko 170 motorjev, prodal pa najbrž še prav nobenega, in del te zbirke sedaj razstavlja na šoli, kjer je odslužene prostore preuredil v mali muzej motociklizma. Ravnatelj Srednje strojne, prometne in lesarske šole Herman Besednjak:
Miran Mozetič je čil 72-letnik, ki še vedno dirkalno, izletniško ali dobrodelno zajaha kakšnega od svojih mnogih jeklenih konjičkov. Večina motociklov v zbirki resda ni registriranih, vsi pa seveda delujejo. V zbirki na šoli je le del vseh, Miran pa je z nami z nami delil tudi zabavne prigode o tem, kako je po vsej Sloveniji iskal in kupoval motorje, včasih z več, včasih pa z manj sreče.
POGOVOR: Zbirka motociklov Mirana Mozetiča
Herman Besednjak in Miran Mozetič
Herman Besednjak in Miran Mozetič v prvem od treh prostorov zaklonišča z razstavo motociklov
Prostor razstave, posvečen Tomosovim motorjem in drugim izdelkom slovite tovarne
Primož Božič
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!