Kristina Ipavec
Voditeljica programa
Vlada je sredi decembra določila pogoje za sofinanciranje investicij primerne prostore in opremo za vzpostavitev satelitskih urgentnih centrov v zdravstvenih domovih. Satelitski urgentni centri so predvideni v 15 zdravstvenih domovih po Sloveniji, na severnem Primorskem bosta vzpostavljena v Idriji in Tolminu.
Namen satelitskih centrov je prebivalcem zagotoviti točko zdravstvene oskrbe, kjer bo neprestano prisoten zdravnik. Ob tem pa bo na voljo več možnosti diagnostike, kot jo trenutno zagotavljajo ambulante nujne medicinske pomoči zdravstvenih domov. Skupna vrednost investicij v načrtovanih 15 satelitskih urgentnih centrov znaša nekaj več kot 25 milijonov evrov, od tega bo 13 milijonov evrov iz kohezijskih sredstev, 12 milijonov pa iz proračuna. Zdravstveni domovi bodo morali projekte zaključiti do konca leta 2027. Rok je daljši, saj so v različnih fazah priprave dokumentacije. Takoj, ko bodo poleg kadra zagotovili še primerne prostore in opremo, bodo zdravstveni domovi lahko začeli delovati kot satelitski urgentni centri. V ZD Idrija, na primer, bodo v ta namen v letu 2025 izvedli obsežno selitev ambulant splošne medicine v 1. nadstropje centralnega objekta, da bi lahko zagotovili prostorske pogoje za vzpostavitev satelitskega urgentnega centra v pritličju, ki bo bistveno večji od sedanjih prostorov nujne medicinske pomoči.
Metka Rupnik
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!