Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
Ustanova za bivanje in oskrbo oseb z motnjami v duševnem in telesnem razvoju Dom na Krasu, ki je sredi decembra prejela odločbo gradbenega inšpektorata o neustreznem uporabnem dovoljenju stavbe v Solkanu, je podobno odločbo tik po novem letu prejel še za stavbo v vasi Žigoni v občini Renče-Vogrsko. Direktor Goran Blaško je tudi v tem primeru napovedal pritožbo.
Zavod Dom na Krasu se je sredi decembra znašel v središču medijske pozornosti po tem, ko je za eno njihovih novih stanovanjskih skupnosti v Solkanu gradbeni inšpektorat izdal odločbo o prenehanju uporabe stavbe.
Zavod poleg matične hiše v Dutovljah zajema številne dislocirane enote na Krasu in Goriškem, pred dobrimi štirimi leti pa so zagnali projekt deinstitucionalizacije, vreden okoli 2,2 milijona evrov, od katerih je Evropski socialni sklad prispeval skoraj 1,8 milijona evrov:
Namen projekta je odraslim osebam z dolgotrajnimi težavami v duševnem zdravju in odraslim osebam z motnjami v duševnem razvoju nuditi ustrezno podporo in stanovanjske kapacitete za vrnitev v skupnost in tako kljub oviranosti živeti čim bolj samostojno življenje.
Na ta način so v tem času zagotovili prostor za 70 prebivalcev oziroma varovancev, ki tako bivajo v manjših skupnosti z največ šestimi prebivalci.
Kakor je povedal Blaško je srž težave v tem, da inšpektorat stavbe dojema kot dele zavoda oziroma institucije, medtem ko se tovrstni zavodi že desetletja trudijo delovati v nasprotni smeri, torej vzpostaviti samostojne stanovanjske skupnosti:
Na posvetu tik pred božičem je več strokovnjakov s področja socialnega varstva in prava izrazilo mnenje, da do deložacije stanovalcev ne sme priti ter da gre pri tem primeru za neusklajenost zakonodaje s procesom deinstitucionalizacije:
Kakor je poudaril Blaško, se deinstitucionalizacija izvaja že trideset let, 22 let tudi pri njih in ne gre za nobeno novost.
Stanovalci zaenkrat ostajajo v vseh skupnostih, je potrdil Blaško, tudi na novo odločbo se bodo pritožili, na svoji strani imajo mnenje resornega ministrstva, ki bo najverjetneje izdalo tudi moratorij na odločitev inšpektorja:
V pripravi naj bi bile končno tudi spremembe zakonodaje, ki bi podobne težave v prihodnosti odpravil.
Po poročanju STA naj bi za odločbo inšpektorja stala solkanska civilna iniciativa, ki prihodu tovrstnih stanovalcev nasprotuje, povezana naj bi bila tudi s podobno iniciativo v Divači. Minister Simon Maljevac je tedaj napovedal, da se bo s predstavniki civilne iniciative sestal januarja.
Primož Božič
Foto: Arhiv Zavoda Dom na Krasu
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!