Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
Godbeno društvo rudarjev Idrija vstopa v jubilejno leto, saj letos obeležuje 360-letnico delovanja idrijske godbe, ki je po do sedaj znanih podatkih najstarejša tovrstna godba na Slovenskem in zagotovo med najstarejšimi v evropskem in tudi svetovnem merilu. Jubilejno leto bodo ob podpori svojega generalnega pokrovitelja družbe Hidria in generalnega sponzorja Občine Idrija obeležili z nizom najrazličnejših dogodkov, za katere so priprave stekle že v minulem letu.
Po podatkih Janka Trošta je idrijska godba začela delovati leta 1665, vendar vira, iz katerega je podatek črpal takrat ni navedel. Prvi dokumentiran zapis o idrijskih godbenikih pa je objavljen v Valvasorjevi 8. knjigi Slave vojvodine Kranjske iz leta 1689, kjer poroča o slavju v Idriji ob počastitvi zmage habsburških čet nad Turki pri Budimu. Čeprav je bila godba večino časa rudniška, se njeno delovanje nikakor ni omejevalo na Idrijo, temveč je svojo prepoznavnost kmalu ponesla tudi širše. Tako so idrijski godbeniki 11. marca 1857 nastopili v Postojnski jami, ko sta jo obiskala tedanji avstrijski cesar Franc Jožef in njegova žena cesarica Elizabeta.
Ker
bomo o zgodovini in delovanju idrijske godbe v preteklosti v tem
jubilejnem letu še večkrat in podrobneje spregovorili, tokrat
pozornost posvetimo predvsem dogodkom, s katerimi
bodo
godbeniki,
skupaj s sedanjim dirigentom Aljošo Deferrijem, obeležilo
obletnico. Predsednica
idrijskih godbenikov Nives
Koželj Bizjak.
Sicer pa Godbeno društvo rudarjev Idrija z generalnim pokroviteljem družbo Hidria in podpornikom Občino Idrija v jubilejno leto vstopa kot 70 članski orkester s pisano generacijsko sestavo godbenic in godbenikov, ki se razpenja od najmlajše godbenice Olje Vencelj, stare 11 let, do godbeniške legende Marjana Kogeja, ki jih šteje 88. Čeprav je s svojimi 360 leti idrijska najstarejša godba na Slovenskem, pa se za njeno prihodnost ni bati, saj se je v zadnjih letih dodobra pomladila.
O njenem pomenu priča tudi dejstvo, da je bilo leta 2013 Godbeno društvo rudarjev Idrija vpisano v Register žive kulturne dediščine pri ministrstvu za kulturo, kar je še eno od priznanj idrijskim godbenikom.
Metka Rupnik
Foto: naslovna arhiv GDRI (avtor: Robert Zabukovec);
starejša iz fototeke Mestnega muzeja Idrija
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!