Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
V Čedadu se je včeraj odvil že 61. Dan emigranta, tradicionalno srečanje Slovencev Videnske pokrajine. Programski direktor Evropske prestolnice kulture Stojan Pelko je zbrane opomnil na močno udeležbo zamejske skupnosti pri tem projektu, Anita Bergnach pa je opozorila na velik prispevek šole in cerkve pri ohranjanju slovenskega jezika v zamejstvu.
Četudi v medijskih odzivih z dogodka večinoma poudarjamo besede govornikov, pa je prav tolikšen, če ne še večji, poudarek Dneva emigranta na slovenski pesmi, glasbi in besedi, po možnosti združenih v enem.
Na to sta polno gledališče Ristori na nek način opozorili čedajska županja Daniela Bernardi in državna sekretarka Vesna Humar, ki sta v svojem nagovoru priznali, da ju je uvodna pesem šolskega zbora Dvojezične šole Pavla Petričiča Oj božime, pesem o odhajanju, ganila do solz.
"Včeraj je bilo moje sporočilo, ne kaj prinašamo iz Gorice in Nove Gorice, ampak kaj smo se od tega okolja naučili in po svoje vključili v uradni program EPK.
Najbolj zgovorno je sodelovanje s kolektivom Robida iz Topolovega na programski knjigi, kjer bodo predstavljeni vsi projekti leta 2025. S tem želimo pokazati, da v mikro okoljih nastajajo stvari, ki imajo evropsko verodostojnost,"
je povedal programski direktor Evropske prestolnice kulture Stojan Pelko.
Pesnica in učiteljica Anita Bergnach je v nagovoru poudarila, da se morajo Slovenci v Italiji čutiti kot ena skupnost, kajti razdrobljenost in različne težnje, ki se med seboj ne usklajujejo, so zelo škodljive. Potruditi se morajo učencem predati idejo, da je predvsem slovenski jezik tisti, ki povezuje zamejski kulturni prostor.
Stojan Pelko se je v svojem nagovoru navezal tudi na emigrantstvo v naslovu dogodka in ga povezal z migracijami, s katerimi je zaznamovan tudi program Evropske prestolnice kulture:
"Jaz mislim da to, čemur danes EU reče mobilnost umetnikov je drug izraz za to, da se venomer premikaš, da del svoje izkušnje neseš nekam drugam in se nato vrneš."
Dan emigranta je kakor vedno v zadnjih letih zaključila premiera Beneškega gledališča, tokrat je bila to Oštarica, narečna priredba Krčmarice Carla Goldonija v priredbi Petra Turrinija.
Primož Božič
Foto: Arhiv Urada RS za Slovence v zamejstvu in po svetu
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!