Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
Na silvestrovo smo se skupaj z Ano Štrancar in Majo Vojska podali na teren in raziskovali naše lepe kraje. Nedavno smo že opisali pot v Trento in Log pod Mangartom, tokrat pa bomo obiskali še Breginj in Robidišče. Naša prva postojanka je bila Breginj. Stari Breginj je strnjeno pozidan v obliki gruče veljal za biser edinstvene beneško slovenske arhitekture. Po potresu leta 1976 je Breginj v celoti zgrajen na novo, svojo predpotresno dušo pa je Breginj skrbno spravil v edini ohranjeni stavbni niz, kjer je danes urejen muzej. Za živahno dogajanje v teh krajih pa skrbijo različni posamezniki, najprej nam bo v pogovoru Tadej Uršič predstavil delovanje Športno, kulturno, turističnega društva Borjana, ki skrbi za pestro dogajanje v teh krajih.
Tadej Uršič
V Breginju pa uspešno zgodbo piše tudi družinsko podjetje Kovinski izdelki Hrast. Podjetje ima 3000 kvadratnih metrov proizvodnih površin in 1000 kvadratnih metrov skladišča, proizvodni program pa vključuje mehansko obdelavo vseh vrst kovin in vključuje struženje in rezkanje. Več o zgodbi podjetja pa nam je zaupal direktor Mitja Hrast.
Mitja Hrast
Za konec našega obiska v Breginju pa smo pred mikrofon povabili še našega gostitelja. Zdravko Mazora ima neverjetno muzejsko zbirko v kateri je že več kot 12 000 predmetov. Muzejska zbirka Mazora je nastala v želji po ohranitvi lokalne kulturne dediščine, katere dobršen del se je izgubil ob rušenju vasi po potresu leta 1976. Začetki zbirke segajo v osemdeseta leta prejšnjega stoletja, ko sta z zbiranjem predmetov začela njegova starša. Več o muzejski zbirki pa v pogovoru.
Zdravko Mazora
Celodnevno popotovanje smo zaključili v Robidišču, ki meji na Italijo in je najbolj zahodna slovenska vas. Robidišče zaradi bližine reke Nadiže in slikovite narave, ki omogoča različna športna udejstvovanja postaja vse bolj priljubljeno tako med domačimi kot tudi tujimi turisti. Ta potencial so izkoristili tudi na Domačiji Škvor, kjer je družina Mesec obnovila tradicionalne hiške in gostom ponuja pristno izkušnjo Robidišča. Več o njihovi zgodbi, pa nam je zaupala Staša Mesec, v pogovoru pa se je pridružila tudi hčerka Nataša. Svojo zgodbo pa je delila tudi gostja Nataša, ki v te kraje zahaja že vrsto let.
Pogovor na Domačiji Škvor
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!