Vanja Hvala
Voditeljica programa
Obnova stolpa v grajskem vrtu se nadaljuje. Najbolje ohranjen stolp s cinami bo namreč dobil tudi kovinsko konstrukcijo stopnic, ki bodo postavljene v notranjost stolpa. Te stopnice bodo povezovale celoten stolp in bodo vodile tudi do predvidene razgledne ploščadi na vrhu. Zaključek gradbenih del je predviden v spomladanskih mesecih, nato pa sledi še nabava in montaža opreme.
Zunanji del stolpa 8, znanega tudi kot stolp s cinami, ki se ponosno dviga v grajskem vrtu, je že doživel temeljito prenovo, zdaj sledi še obsežna prenova njegove notranjosti, ki bo stolpu vdahnila novo življenje in dodala še večjo vrednost celotnemu kompleksu. Kaj je bilo dosedaj narejeno in kaj še bo, pa Veronika Koren z ajdovske občine.
Stolp bo tako od spodnjega dela do vrhnjega povezan s kovinsko konstrukcijo, ki bo vključevala tudi stopnice, ki bodo zasnovane dvoramno, v delu dostopa večnamenskega prostora pa bo urejen del kot enoramno stopnišče. Večnamenski reprezentančni prostor bo visok okrog 5 metrov. Od tega dela pa bodo stopnice vodile do vrha stolpa – razgledne ploščadi. Dostop na ploščad bo urejen skozi steklena drsna vrata, ploščad pa bo ograjena s kovinsko ograjo. Kaj bo po prenovi mogoče videti v samem stolpu s cinami, Veronika Koren.
V spodnji njivo pod večnamenskim prostorom bodo tudi vodile stopnice, saj je za ta del predvidena arheološka prezentacija.
Zaključek projekta je predviden v začetku meseca septembra letos, prve obiskovalce pa naj bi prenovljen stolp s cinami sprejel že meseca oktobra. Projekt za prenovo stolpa s cinami so izdelali v arhitekturnem biroju Ravnikar Potokar. Vrednost projekta je okrog 700.000 evrov, kar 65 odstotkov oziroma 350.000 evrov pa je občina uspela pridobiti iz programa Next generation EU, iz Mehanizma za okrevanje in odpornost, Evropske unije. Kaj pomeni obnova stolpa s cinami za Občino Ajdovščina?
Ostanki rimske dediščine so na Ajdovskem prisotni na vsakem koraku in pričajo o bogati zgodovini tega območja. Prav zaradi tega ajdovska občina v poletnem času načrtuje razširitev in nadgradnjo festivala Ad Fluvium Frigidum – edinstvenega festivala poznoantične kulture, ki bo tudi tokrat povezal zgodovinsko dediščino z živahnim kulturnim dogajanjem ter obiskovalcem ponudil vpogled v življenje rimskega obdobja. Več o tem Veronika Koren.
Ana Štokelj
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!