STRATEŠKI NAČRT DOSTOPNOSTI ZA OBČINO VIPAVO

Ponedeljek, 20. januar 2025

Na zadnji seji občinskega sveta je bil vipavskim svetnikom in svetnicam predstavljen strateški načrt dostopnosti za Občino Vipava, ki predvideva enakopraven dostop do javnih objektov in storitev za vse, tudi za osebe s funkcionalnimi ovirami.

Strateški načrt dostopnosti Vipava določa, katere poti in dostopi na javnih površinah so v občini ključnega pomena, da so javne storitve in objekti dostopni vsem, tudi funkcionalno oviranim osebam. Pomembno je, da se pri v fazi načrtovanja teh povezav upošteva dostopnost, da so ustrezno prilagojene za vse uporabnike. Cilj je zagotoviti, da lahko vsi občani enakovredno uporabljajo javne storitve in objekte. Pri pripravi strateškega načrta dostopnosti sta sodelovali tudi Andreja Albreht in pa Živa Girandon iz Zavoda Dostop. Kaj je zajeto v strateškem načrtu dostopnosti Vipava pa Andreja Albreht iz Zavoda Dostop.

Izjava Andreja Albreht

Namen strateškega načrta za Vipavo je zagotoviti čim boljši dostop do osnovnih javnih storitev za vse uporabnike, zbirati povratne informacije ter na podlagi novih spoznanj rešitve nadgrajevati in dopolnjevati. Težave z dostopnostjo se bodo reševale sistematično in strateško, kar bo omogočalo stalno izboljševanje rešitev v praksi.

Strateški načrt dostopnosti za Vipavo bo za prihodnje nekakšen pripomoček, ki bo pomagal že pri načrtovanju ustreznih in dostopnih poti na javnih površinah v občini. Uporabljal se bo pri načrtovanju vseh objektov, ki so namenjeni javni rabi, ne glede na to ali se nahajajo na zasebnih ali javnih zemljiščih. Investitorji so namreč po zakonu dolžni zagotoviti, da so objekti v javni rabi dostopni vsem, brez ovir, skladno predpisi o gradnji in zagotavljanju enakih možnosti za invalide. Kakšne so opazke s terena, Andreja Albreht?

Izjava Andreja Albreht

Finančne ocene za izvedbo ukrepov še ni, saj Zavod Dostop trenutno zgolj predlaga ključne točke, ki jih je potrebno rešiti. Ti predlogi se bodo nato vključili v izdelavo akcijskega načrta dostopnosti, ki naj bi bil pripravljen še letos. Na podlagi akcijskega načrta se bo nato določila finančna vrednost ukrepov. Večina strateškega načrta dostopnosti pa se bo izvajala v okviru rednih nalog in vzdrževalnih del občinske uprave ter javnih zavodov, zato posebnih stroškov ne bo.

Na severnem Primorskem je bil že pred nekaj leti izdelan strateški načrt v Novi Gorici, ki je omogočil pomembne izboljšave in prispeval k pozitivnim spremembam. Strateški načrt dostopnosti je sprejela tudi Občina Ajdovščina.

Po besedah Albrehtove je na področju avtobusnih postaj in prevozov v mnogih občinah še vedno veliko neurejenega. Vendar se stanje z uvedbo strateških načrtov dostopnosti postopoma izboljšuje, dodatne izboljšave pa se pričakujejo v letošnjem letu, ko naj bi stopil v veljavo Zakon o izenačevanju možnosti invalidov, ki določa, da morajo biti objekti v javni rabi dostopni vsem.


Ana Štokelj

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
22.01.2025
6°C / 9°C
četrtek
23.01.2025
7°C / 10°C
petek
24.01.2025
6°C / 16°C