Vanja Hvala
Voditeljica programa
Nekdanjo vežico pokopališča v Mirnu od včeraj opremlja nova stalna muzejska zbirka Vsemir – meja na mirenskem pokopališču kustosa etnologa Goriškega muzeja Roka Bavčarja. Govori o meji, ki je leta 1947 presekala pokopališče in v večni mir tega prostora vnesla nemir, so med drugim dejali ob odprtju.
V prostorih na mirenskem pokopališču je od leta 2012 že stala zbirka Spomni se name, ki je bila posvečena prebežnikom, ki so na tem delu Goriške ilegalno prečkali državno mejo, nova, ki govori posebej o pokopališču, pa je še bolj pisana na kožo Mirencem, ki jih je razdelitev pokopališča najbolj prizadela, je ob odprtju dejal mirenski župan Mauricij Humar:
Nesmiselno zarisana meja je na mirenskem pokopališču pisala posebno zgodbo, zastraženih grobov v drugi državi svojci niso smeli obiskovati niti tam pokopavati svojcev, le za 1. november je oblast dovolila obisk, ki so ga mnogi izkoristili za srečanje, predajo sporočil ali predmetov.
Zasnova, oblikovanje in postavitev razstave so bili zaradi majhnosti obeh prostorov posebej zahtevni, je dejal avtor Rok Bavčar:
Mirenska zbirka je namreč zadnja v vrsti štirih zbirk na meji, s katerimi upravlja Goriški muzej, zato si želijo, da bi tu obiskovalci razmislili o mejah nekoč in danes, svojih in tistih zunanjih.
Dostop do zbirke je ob predhodni prijavi na strani Goriškega muzeja možen vse dni v letu, obiskovalci bodo dobili kodo na pametnem telefonu, tistim, ki ga nimajo, pa jo bodo v Goriškem muzeju ali dogovorjenih lokacijah Občine Miren-Kostanjevica lahko tudi natisnili.
je o novi zbirki dejal direktor Goriškega muzeja Vladimir Peruničič.
Primož Božič
Foto: Arhiv Goriškega muzeja
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!