Občinski odbor Socialnih demokratov Idrija-Cerkno je v Idriji pripravil pogovorno srečanje na temo “Slabitev javnega zdravstva najbolj občutijo bolniki”, na katerem so sodelovali tudi predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije, direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje in direktor ZD Idrija. Po besedah voditeljice pogovora in svetnice socialnih demokratov v idrijskem občinskem svetu Natalije Kovač Jereb, je ohranitev javnega zdravstva ključna za uresničevanje pravice občanov do zdravstvene oskrbe in za ohranitev zdravja kot največje človekove vrednote.
Na pogovornem srečanju je direktor ZD Idrija Tomaž Glažar znova pojasnil okoliščine in posledice pomanjkanja družinskih zdravnikov v ZD Idrija ter svoja prizadevanja in trud bivših vodstev zavoda za pridobivanje novih zdravnikov. Tem se Idrija prepogosto zdi predaleč, da bi se odločili za zaposlitev v ZD Idrija, v celotni državi že več let hudo primanjkuje družinskih zdravnikov, na medicino se vpisuje polovica manj študentov, kot bi jih potrebovali za ohranitev obstoječega števila zdravnikov v Sloveniji v prihodnje, študentom medicine se zdi specializacija za družinsko medicino premalo privlačna. Sistemske rešitve so edino zagotovilo za dolgoročno rešitev problematike, zato so direktorji zdravstvenih domov v regiji že pred časom ministrstvu poslali več konkretnih predlogov rešitev, a jih je doslej ministrstvo uresničilo le peščico.
Predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije Monika Ažman je v nadaljevanju pogovora izpostavila pomen dela medicinskih sester, negovalcev in patronažnih sester v zdravstvu ter možnosti, da bi medicinske sestre v okviru svojih pristojnosti in kompetenc razbremenile zdravnike in bi ti več časa lahko posvetili pacientom. Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje dr. Branko Gabrovec pa je predstavil podatke o visoki udeležbi prebivalcev Idrijskega in Cerkljanskega v preventivnih programih, kar kaže na njihov odgovoren odnos do lastnega zdravja.
V nadaljevanju so občani-udeleženci dogodka predstavili svoje izkušnje in probleme, s katerimi se soočajo zaradi pomanjkanja osebnih zdravnikov v ZD Idrija, zlasti bolniki z več pridruženimi kroničnimi boleznimi, onkološki bolniki in starejši, ki so tudi težje mobilni.
Po besedah Glažarja, ki je sproti odgovarjal na vprašanja udeležencev, se kažejo boljši časi za ZD Idrija, saj naj bi že v letos specializacijo zaključili trije specializanti družinske medicine, prvi naj bi izpit opravljal že ta mesec.
Metka Rupnik
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Oddajte svoj komentar
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!