V IDRIJI PREDSTAVILI OBLIKOVANJE NAČRTA ZA VKLJUČUJOČO IDRIJO

Sobota, 15. februar 2025

Včeraj so v mestni dnevni sobi v Idriji predstavili rezultate lanskoletnih pilotnih aktivnosti v okviru Interregovega mednarodnega projekta GetCoheSive za področje srednje Evrope, v katerem na slovenski strani med drugim sodeluje tudi Skupnost občin Slovenije. Osredotoča se na izboljšanje družbene vključenosti ranljivih skupin v srednji Evropi. Idrija je bila med 9 prijavljenimi slovenskimi občinami na razpisu Skupnosti izbrana kot pilotno območje za izvajanje projektnih aktivnosti vključevanja priseljencev. Idrija je bila izbrana kot pilotno območje, ker je prijavila najbolj dodelan predlog. Barbara Horvat s sekretariata SOS.

Izjava Barbara Horvat

Odločitev, da so na Občini Idrija izdelaliprojekt, ki kot ranljivo skupino vključuje priseljence, temelji na zgodovinski izkušnji Idrije iz rudarske preteklosti in aktualnega močnega trenda priseljevanja tujcev zaradi potreb po delavcih v razviti industriji na Idrijskem, je pojasnil župan Tomaž Vencelj. Delež priseljencev v idrijski občini naglo raste. Če je ta še pred desetletjem znašal manj kot 4 % prebivalstva, je raziskava v okviru omenjenega projekta pokazala, da njihov delež v občini dandanes dosega 10 % prebivalstva. Tilen Božič, ki je skupaj z Majo Majnik, oba sta z oddelka za družbene dejavnosti na Občini Idrija, pripravljal projekt Načrt za vključujočo Idrijo, je predstavil potek pilotnih aktivnosti projekta v Idriji, ki so jih izvajali v sodelovanju z Mladinskim centrom Idrija ter podjetjema Hidria in Kolektor, ki zaposlujeta večino priseljencev.

Izjava Tilen Božič

Nujna so stalna vlaganja v medkulturne mediacije, financiranje jezikovnih izobraževanj, zagotoviti je potrebno sistemske državne vire financiranja teh aktivnosti v lokalnih skupnostih, je izpostavila Maja Majnik. Primoža Jamška, vodjo sektorja za integracijo pri Uradu RS za oskrbo in integracijo migrantov, je zanimalo, katere naloge bi na tem področju občina lahko v prihodnje izvajala v partnerstvu z državo, in predstavil projekte, s katerimi država že pomaga lokalnih skupnostim pri integraciji priseljencev zlasti pri financiranju jezikovnih izobraževanj. Lani so vzpostavili tudi program poučevanja slovenskega jezika na preživetveni ravni, od letos in do leta 2027 pa načrtujejo tudi financiranje pilotne izvedbe preizkušanja modelov medkulturne mediacije, za kar je za celotno poskusno obdobje zagotovljenih 729.000 evrov.

Metka Rupnik


 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
22.02.2025
-4°C / 11°C
nedelja
23.02.2025
5°C / 14°C
ponedeljek
24.02.2025
3°C / 17°C