PESTER PROGRAM DOGODKOV OB 30-LETNICI ODKRITJA NEANDERTALČEVE PIŠČALI

Petek, 21. marec 2025

Pred 30 leti, poleti leta 1995, je bila v podzemni jami Divje babe pod robom Šebreljske planote, 230 metrov nad reko Idrijco, med sistematičnimi arheološkimi izkopavanji pod vodstvom Ivana Turka odkrita koščena piščal. Stara je 60.000 let in velja za najstarejše doslej odkrito glasbilo na svetu; od drugih podobnih piščali, ki so delo anatomsko modernega človeka, je starejša okrog 20.000 let. To odkritje potrjuje, da je bil neandertalec popolnoma razvito duhovno bitje, zmožno prefinjenega umetniškega ustvarjanja, kot je glasba.

Na včerajšnji novinarski konferenci, ki se je odvijala pri cerkvici sv. Ivana v Šebreljah, so snovalci predstavili program dogodkov, s katerimi bodo letos in deloma tudi še v letu 2026 obeležili 30-letnico najdbe piščali. Narodni muzej Slovenije, kjer hranijo original piščali, bo pripravil razstavo, kjer bo to glasbilo osrednji artefakt. O izjemnosti te najdbe govori dr. Boštjan Laharnar, vodja Oddelka za arheologijo pri Narodnem muzeju Slovenije.

Posnetek: Boštjan Laharnar

Akademski glasbenik Ljuben Dimkaroski je vztrajno in sistematično raziskal glasbene zmožnosti piščali, jo predstavljal javnosti in ji nadel ime Tidldibab. Po njegovi smrti poslanstvo predstavljanja najstarejšega glasbila nadaljuje Boštjan Gombač, multiinstrumentalist, ambasador neandertalčeve piščali. Gombač meni, da so dvomi, ali so luknjice v piščali res delo človeka ali le posledica naključnega ugriza zveri, neutemeljeni, saj so bili že večkrat strokovno ovrženi.

Posnetek: Boštjan Gombač

Več kot 20 dogodkov organizatorji na Cerkljanskem ter Narodni muzej Slovenije in drugi soorganizatorji letos in deloma prihodnje leto pripravljajo ob 30-letnici najdbe najstarejše piščali. Poleg že omenjenih so jih na novinarski konferenci predstavili še direktor Zavoda za turizem Cerkno Gregor Novaković, vodja projekta Neandertalčeva piščal. 60.000 glasbe Miran Pflaum iz Narodnega muzeja Slovenije, direktor Mestnega muzeja Idrija dr. Miha Kosmač, direktor Zavoda Jazz Cerkno Simon Kenda ter strokovna sodelavka ob 30-letnici Tjaša Jurman.

Program dogodkov obsega od vodenih ogledov Arheološkega parka Divje babe, razstav, tematskih pohodov, glasbenih dogodkov, med njimi tudi Festivala Glas piščali in Gombačev nastop v okviru Jazz Cerkno, ki tudi letos beleži 30-letnico, do osrednje slovesnosti, ki jo bodo združili z občinskim praznikom. Pripravljajo tudi strokovni posvet, spominski dogodek, Muzejske večere ter otroške delavnice igranja na neandertalčevo piščal, izobraževalne vsebine in kulturne dneve na to temo v OŠ Cerkno. Med dogodke 30-letnice sodita tudi dokumentarni film in glasbena predstava Rapsodija jamskega medveda, o kateri je na dogodku spregovoril scenarist, režiser in producent Miha Čelar.

Posnetek: Miha Čelar

Cerkljanski župan Gašper Uršič je ob tej priložnosti izpostavil prizadevanja za prepoznavnost piščali iz Divjih bab v Sloveniji in tujini ter aktivnosti občine ter Zavoda za varstvo kulturne dediščine za razglasitev Arheološkega parka Divje babe za kulturni spomenik državnega pomena.  


Metka Rupnik

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
04.04.2025
4°C / 22°C
sobota
05.04.2025
4°C / 20°C
nedelja
06.04.2025
10°C / 14°C