V KROMBERKU ODPRLI GALERIJO ZA SLEPE IN SLABOVIDNE

Ponedeljek, 24. marec 2025

V Taktilni galeriji, ki domuje v poslovnih prostorih Mercator centra v Kromberku, so v petek odprli razstavo umetniških del, namenjenih slepim in slabovidnim obiskovalcem. Gre za prvo tovrstno galerijo pri nas, projekt pa je del uradnega programa evropske prestolnice kulture. 

Taktilna galerija obsega dva dela: v prvem, poimenovanem Svet, ki obstaja, so razstavljene reprodukcije znanih umetniških del, ki so jih s posebnimi postopki približali osebam z okvaro vida. V drugem, poimenovanem Svet, ki nastaja, pa so razstavljena dela, ki so jih umetniki ustvarili izrecno z namenom, da se jih slepi in slabovidni lahko varno dotikajo.

Nosilni partner projekta je Goriški muzej, ki je nalogo s strani Zavoda GO! 2025 prejel junija 2023, sicer pa se s podobnimi vsebinami srečujejo že od leta 2016, ko so v projektu Igre moje mladosti osebam z motnjo vida začeli predstavljati igrače, je povedal direktor muzeja Vladimir Peruničič. 

Boštjan Kavčič: ORG CX - Memento mori (kamen iz Rodin v Beli Krajini, jelka iz Čadrga, topol, lipa)

Pri nastanku in postavitvi razstave so si tako lahko pomagali s predhodnimi izkušnjami dela s slepimi in slabovidnimi, je dejal kustos-pedagog Goriškega muzeja, sicer tudi umetnostni zgodovinar David Kožuh. Slepi in slabovidni so bili pomemben del ustvarjalnega procesa tistih del, ki so nastala posebej za to razstavo, v dialogu z umetniki so namreč med samim delom podajali svoja opažanja in jim tako pomagali stvaritve zapeljati v pravo smer.

 »Vodilo pa je bilo ves čas, da umetniki ohranjajo svoj umetniški izraz z malenkostnimi prilagoditvami, denimo velikostjo in tem, da na skulpturah ni ostrih robov, sicer pa so izdelki zelo podobni njihovim siceršnjim delom,« je dejal Dragam Abram, galerist iz Hiše Artes.

Primož Pugelj: Poglobitev (varjeno železo)

V delu razstave Svet, ki obstaja, je tako razstavljenih 32 kopij znanih umetniških del od antične Grčije do sodobnosti z vsemi vmesnimi umetnostnimi obdobji, tudi znanimi slovenskimi slikarji 19. in 20. stoletja, denimo Ivane Kobilice, Avgusta Černigoja in Toneta Kralja. V reliefu je denimo interpretirana znamenita Kraljeva slika Srečanje grofa Coroninija s tolminskimi uporniki iz leta 1972.

Dvanajst kopij znanih umetniških del so dobili iz muzejev v Anconi in Bologni, primerke, ki predstavljajo umetnost 20. stoletja, so izdelale dijakinje iz kraja Ladino di Fassa v Trentinu, študentje Akademije za likovno umetnost in oblikovanje pa so izdelali tri keramične interpretacije Avgusta Černigoja. 

Reliefna reprodukcija "Kofetarice" Ivane Kobilica

Na razstavi sta tudi maketi obeh solkanskih mostov, železniškega z znamenitim kamnitim lokom in cestnega »osimskega«, poleg »Ikarusa« Janeza Lenassija, spomenika, posvečenega letalcu Edvardu Rusjanu.

V delu Svet, ki nastaja, pa je razstavljenih 17 del sodobnih umetnikov, ki so nastala posebej za to razstavo. Vsak nosi svojo zgodbo, je povedal David Kožuh, skulptura Boštjana Kavčiča denimo poleg lesa lipe in topola vsebuje tudi kamen iz vasi, kjer umetnik prebiva, ter delček lesa iz 6500 let stare jelke, ki so jo januarja lani našli pri Čadrgu v bližini Tolmina, od koder prihaja Kavčič. 

Nika Šimac: Ples dneva in noči (aluminij, lipov les)

Poleg Kavčiča je za razstavo ustvarjalo še deset umetnikov iz Slovenije, pet iz Italije in eden iz Hrvaške.

V okviru projekta so za profesorje in študente slovenskih univerz izvedli tiflopedagoško izobraževanje, s čimer so ti poglobili svoje razumevanje inkluzivnosti, je povedal predsednik MDSSNG Igor Miljavec. Za ogled razstave se že zanimajo društva slepih in slabovidnih iz Slovenije in Evrope, je še dejal Miljavec.

Reprodukcija v keramiki znamenite slike Edvarda Munchna "Krik".


Tea Curk Sorta: Meje telesa (nerjaveča mreža in žica, železo)



Primož Božič

Naslovna fotografija: Reliefna reprodukcija slike Toneta Kralja "Srečanje" iz leta 1972.

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
04.04.2025
4°C / 22°C
sobota
05.04.2025
4°C / 20°C
nedelja
06.04.2025
10°C / 14°C