Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
Pojasnilo:
Seveda gre za prvoaprilsko novico, ki pa mi je med nastajanjem kar pošteno kravžljala lase in možgane. Logično je, da je nastala v mojem okolju, lahko bi rekel, na osnovi mojih izkušenj.
Ampak, pozor, kot številne moje prvoaprilske lahko postane resnična.
Še bolj pa je zaskrbljujoče dejstvo, da ima Slovenija preko 210 občin in prav toliko županov, še več podžupanov, direktorjev, da ne govorimo o drugih uradnikih...
Prav težko je bilo najti izmišljeno ime občine.
No, bistvo pa je v majhnih stvareh, o tem pa kdaj drugič
Ivan Seljak
Včeraj se je sestalo Združenje malih slovenskih občin, ki je med drugim obravnavalo perečo temo, vse manjše javno zaupanje medijev, posledično tudi občanov, nosilcem funkcij. Vzrok in posledica sta pri tem izjemno povezana. Gre za občine, ki štejejo manj kot pet, morda šest tisoč prebivalcev, ki se poznajo med seboj. Še več, dnevno rušijo legitimno izvoljeno oblast, ki se mora, namesto z resnimi problemi, ukvarjati z nenehnimi, pogosto neokusnimi, obtožbami.
Na včerajšnjem srečanju so bili župani malih slovenskih občin enotnega mnenja, da bi jih morala slovenska zakonodaja bolje zaščititi. Ne gre le za boljšo plačo, ki so jo končno, zasluženo dobili, pač pa za nujne vzvode preprečevanja njihove diskreditacije s pomočjo sovražnega govora ali drugih oblik prikritega nasilja.
Pobuda malih slovenskih občin je izjemno enostavna. Slovenija bi morala v kazenski zakonik vnesti nujna določila, s katerimi bi kaznovala ta prikrita nasilna dejanja proti organom lokalnih oblasti. Predlagajo naslednjo dopolnitev:
Kdor s pisano besedo, letakom, risbo, govorom, spletnim omrežjem ali kako drugače poziva ali
ščuva k rušenju demokratično izvoljene lokalne oblasti k protiustavni spremembi lokalne in splošne družbene ureditve, k strmoglavljenju organov lokalne uprave in oblasti ali njihovih izvršilnih organov, ali kdor s hudobnim namenom in neresnično prikazuje družbene in politične razmere v občini, se se kaznuje z zaporom od enega do desetih let. To je le eden izmed predlaganih ukrepov, ki ga je večina predstavnikov malih občin že pozdravila. Župan občine Besnica Andrej Velikovec.
Župan Velikovec
Ta predlog slovenskih županov pa je hitro naletel na negativne kritike, še posebej v vrstah novinarjev. Da bi se izognili namigovanj, da se bojimo za lastno usodo, smo posebej za Primorski val pridobili mnenje ugledne, letos upokojene, novinarke Anke Repnik. Zelo odločna je bila:
„Ta predlog županij in županov manjših slovenskih občin je preprosto sprenevedanje. Upam, da bo slovenska politika dovolj modra, da bo v predlaganih spremembah slovenske zakonodaje prepoznala željo po represiji. Kdor je živel v času bivše Jugoslavije, bo v predlogu prepoznal nekdanji zloglasni 133. člen Kazenskega zakonika SFRJ, ki je govoril o sovražni propagandi, mladi novinarji, pa tudi drugi intelektualci pa smo mu rekli verbalni delikt. Ampak pazite, takrat so nas o tem le svarili, v današnjem času pa bi tudi padale kazni“., še pove Repnikova.
Vsekakor bomo situacijo, ki ni v korist svobodnim medijem, še nadalje spremljali.
Ivan Seljak
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!