Vanja Hvala
Voditeljica programa
V tokratni oddaji smo se odpravili v osrčje narave, med slikovite hribe in doline Krajevne skupnosti Podlipa-Smrečje. To območje, skrito med zelenimi gozdovi, slovi po bogati zgodovini, pristnem podeželskem življenju in srčnih ljudeh. Obiskali bomo domačine, ki s predanostjo ohranjajo tradicijo in skrbijo za razvoj kraja. Izvedeli boste več o zanimivostih tega območja – od ostalin preteklega časa, do naravnih lepot, ki vabijo pohodnike in ljubitelje miru. Pogovarjali se bomo tudi o sodobnih izzivih kraja, njegovih skritih kotičkih in zgodbah, ki jih pišejo ljudje. O življenju v krajevni skupnosti nam je najprej zaupal njen predsednik, Boštjan Jurjevčič.
Naša naslednja sogovornica bo Sonja Malovrh, izjemna poznavalka zgodovine Krajevne skupnosti Podlipa-Smrečje, ki s svojim delom ohranja kulturno dediščino tega območja. Je skrbnica dragocene etnološke zbirke, v kateri hrani številne predmete, ki pripovedujejo zgodbo o življenju in delu naših prednikov. Poleg tega je avtorica številnih člankov in knjig, v katerih podrobno raziskuje preteklost kraja, nekdanje običaje, furmanske poti ter vpliv domače obrti na razvoj skupnosti. V pogovoru nam bo razkrila, kako so ljudje včasih živeli, kakšno vlogo je imel ta kraj v širšem prostoru in katere zanimive zgodbe se skrivajo v njegovi zgodovini. V samem osrčju Podlipe pa bomo obiskali tudi prav poseben mlin. Pa prisluhnimo.
V osrčju Podlipe stoji Kovtrov mlin – kraj, kjer preteklost še vedno šepeta skozi škripajoča mlinska kolesa. Zdajšnji lastnik Vinko Železnik nam je razkril zgodovino mlina, spomine na čase, ko je bil še v polnem teku, ter izzive ohranjanja te dediščine.
Naše potovanje po Krajevni skupnosti Podlipa-Smrečje smo nadaljevali z raziskovanjem bogatega društvenega življenja, ki povezuje krajane in ohranja lokalne običaje. Ta majhen, a izjemno aktiven kraj se lahko pohvali s številnimi društvi, ki delujejo na različnih področjih – od kulture, športa in gasilstva do ohranjanja dediščine in organizacije tradicionalnih prireditev. Najprej smo obiskali gasilce, kjer nas je sprejel poveljnik Grega Koncan.
V
nadaljevanju bo z nami Aleš Sečnik, predstavnik Športnega društva
Lipa, ki nam bo predstavil delovanje društva, njihove aktivnosti in
cilje. Sečnik tudi potrjuje, da so nekateri posamezniki v Podlipi
vključeni v več dejavnosti, saj je tudi aktiven član Kulturno
umetniškega društva Podlipa-Smrečje. Kaj vse pa počnejo Podlipski
kulturniki? Izveste v nadaljevanju.
Za konec naše oddaje pa smo se podali še malo v preteklost in se spomnili enega izmed zanimivih dogodkov, ki je nekoč privabljal številne obiskovalce in tekmovalce – Dirke od Podlipe do Smrečja. Ta edinstvena preizkušnja je bila prava atrakcija za krajane in ljubitelje hitrih vzponov, saj je potekala po slikoviti, a zahtevni trasi skozi hribovit teren. Tekmovalci so se morali spopasti z ostrimi ovinki in strmimi klanci, kar je dirki dajalo poseben čar in jo naredilo za pravo preizkušnjo vzdržljivosti in spretnosti. Šlo je za prvo motociklistično dirko, ki se je odvijala leta 1920 in ob 100-obletnici so na Avto-moto zvezi Slovenije pripravili posebno obletnico in postavili tudi obeležje. Eden od glavnih organizatorjev takratnega praznovanja je bil Erik Logar, ki nam je nekaj več zaupal o tej ikonični dirki.
Tako smo zaključili naše popotovanje v teh koncih, ki smo jih raziskovali kar tri nedelje. Le kam nas bo pot ponesla naslednji teden? Najbolje, da nam prisluhnete.
Maja Vojska
Naslovna fotografija: Tomaž Jančič
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!