Kristina Ipavec
Voditeljica programa
Občina Renče–Vogrsko občinski praznik obeležuje 26. aprila, s čimer se spominjajo podpisa dokumenta, ki je bil podlaga za odcepitev od velike novogoriške občine.
Z županom Tarikom Žigonom smo ob tej priložnosti spregovorili o letošnjih načrtih občine na investicijskem in drugih področjih.
Slavnostno sejo so sicer v Bukovici priredili že 24. aprila, na njej so priznanja prejeli trije posamezniki, zlati grb občine pa je letos prejelo Kulturno-turistično društvo Vogrsko.
Plakete so prejeli Stanko Komel za delo v krajevni skupnosti in sodelovanje v Zvezi borcev, Boris Gregorič za dolgoletno kulturno ustvarjanje na področju glasbe ter posthumno Božidar Grozdanič za prispevek v verski skupnosti.
Letošnji občinski nagrajenci
Letošnji proračun znaša med 6 in 7 milijonov evrov, pri čemer polovico predstavljajo tekoči transferi (šolstvo, zdravstvo, društva), preostanek pa je namenjen investicijam. Občina izvaja večje in manjše projekte, kot so obnova cest, vodovoda in javne razsvetljave.
Ključna je obnova vodovoda Mrzlek, ki je del skupnega projekta 13 občin in znaša skupno 15 milijonov evrov. Občina Renče-Vogrsko za svoj del pridobiva 1,6 milijona evrov kohezijskih sredstev in dodaja 500.000 evrov lastnih sredstev. Obnova bo potekala v naseljih Bukovica, Volčja Draga, Vogrsko in delno v Renčah. Zaključek je predviden do leta 2029, trenutno pa poteka priprava projektov in prizadevanje za pridobitev gradbenega dovoljenja.
Občina je letos pridobila gradbeno dovoljenje za izgradnjo protipoplavnega zidu v Renčah, v vrednosti približno 4 milijone evrov. Zid bo segal od šole do starega mostu in do vodotoka Renc. V poletnih mesecih je predviden razpis za izvajalca, z začetkom del od septembra dalje.
Druga faza protipoplavnih ukrepov vključuje dvig cestišča med Bukovico in Renčami. Občina je tik pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja in v naslednjih mesecih načrtuje razpis za izvajalca. Projekt mora biti zaključen do konca leta 2026, saj je financiran iz sredstev evropskega mehanizma za okrevanje in odpornost. Gre za pomemben in obsežen projekt, ki je posledica dolgoletne ogroženosti območja zaradi poplav, je povedal župan Tarik Žigon.
Občina sodeluje tudi v mednarodnem projektu KARST-ADAPT v okviru programa Interreg. Namen projekta je izboljšati protipoplavno in protipožarno zaščito.
Občina je že prejela nekaj opreme, kot so črpalke in vozila, v načrtu pa je vzpostavitev štirih hidrantnih mest ob vznožju Krasa. Poleg tega so z državnim razpisom pridobili sredstva za ureditev 1,2 kilometra protipožarnih presek. V prihodnje načrtujejo dodatna poseganja, saj je po ocenah civilne zaščite potrebnih še šest odsekov, od katerih so štirje že delno obstoječi. Izzivi pri tem ostajajo predvsem v usklajevanju z lastniki zemljišč.
V nadaljevanju je župan Tarik Žigon izpostavil pomembne zelene projekte v Bukovici in Volčji Dragi, kjer želi občina z evropskimi sredstvi urediti tri parkovne površine: Park Zorana Mušiča, zelenico ob cerkvi v Bukovici in Park prijateljstva v Volčji Dragi.
Prijavili so projekt v vrednosti nekaj manj kot 500.000 evrov, pri čemer bo 80 % sredstev prispevala EU, občina pa bo zagotovila 20 % lastnih sredstev. Cilj je izboljšati kakovost življenja prebivalcev in privabiti obiskovalce.
Župan je predstavil tudi projekt medgeneracijskega centra v Bukovici, kjer bodo v prostorih nekdanje trgovine uredili socialno stanovanje, prostore za pomoč na domu in dnevni center, ki ga bo sprva upravljalo lokalno društvo upokojencev. Projekt naj bi se pričel izvajati še letos.
Med prihodnjimi investicijskimi željami izpostavlja razširitev telovadnice v Renčah (ocenjena vrednost 2 milijona evrov) in novo večnamensko športno dvorano na Vogrskem (ocenjena vrednost 3 milijone evrov), ki ju bodo skušali sofinancirati z državnimi in evropskimi razpisi. Idejni zasnovi sta že izdelani, je poudaril Žigon.
Na področju energetike občina prenavlja strehe javnih objektov in jih prilagaja za vgradnjo fotovoltaičnih elektrarn – lani so tri šole že opremili s sončnimi paneli, letos jih sledi še pet.
Pomemben projekt je tudi vzpostavitev skupnega kanalizacijskega sistema z občino Miren-Kostanjevica, ki bo omogočil priklop na centralno čistilno napravo v Vrtojbi. Tako bodo ukinili lokalno čistilno napravo v Biljah.
Občina bo letos uredila tudi pokopališči v Bukovici in Vogrskem (nova nadstrešnica pri vežici).
Na občini razmišljajo o možnem izstopu iz Regijske razvojne agencije zaradi pravnih in finančnih nejasnosti v njenem delovanju, odločanje in razpravo o izstopu iz Zavoda za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina pa so prestavili na konec tega leta. Kot najmanjši partner se je občina počutila zapostavljeno, zato so namesto izstopa oblikovali 12 zahtev in predlogov za izboljšanje sodelovanja, kar bodo ponovno ovrednotili po enem letu.
Na področju digitalne infrastrukture poteka širitev optičnega omrežja prek projekta OŠO 6 v naseljih Vogrsko in Dombrava. Občina si prizadeva za pokritost celotnega območja z optiko do leta 2026, ob čemer aktivno sodeluje pri usklajevanju evidenc in spremembah služnosti za hitrejši napredek.
Na gospodarskem področju je v ospredju želja po ureditvi industrijsko-poslovne cone na območju aktivnega glinokopa na Vogrskem.
Predhodni poskusi spremembe namembnosti so bili neuspešni zaradi okoljevarstvenih pomislekov. Tokrat občina predlaga zmanjšan obseg in vključitev parka za zaščito naravnih habitatov, po vzoru uspešnega primera v Renčah.
Projekt ima širši regionalni pomen, saj sega tudi v Mestno občino Nova Gorica. Prve odgovore na pobude občina pričakuje v letu dni, vmes pa načrtujejo aktivno komunikacijo z vsemi relevantnimi sogovorniki.
Primož Božič
Naslovna fotografija: Tarik Žigon na letošnji slavnostni seji v Bukovici. Arhiv občine Renče-Vogrsko
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!