Simona Skočir
Voditeljica programa
Varstveno delovni center Vrhnika-Idrija letos zaokroža 20-letnico delovanja.
Zavod je po sklepu vlade nastal z združitvijo dveh statusno različnih enot, ki kljub razlikam delita isto poslanstvo-skrb za odrasle osebe z motnjo v duševnem razvoju.
85 uporabnikov skupno dnevno obiskuje enoti v Idriji in na Vrhniki, v bivalni enoti Vrhnika jih sobiva 12. Program v celoti financira država v okviru ministrstva za solidarno prihodnost.
Včeraj so obletnico proslavili s prireditvijo v idrijskem Filmskem gledališču, ki so se je poleg uporabnikov in zaposlenih VDC Vrhnika-Idrija ter njihovih sorodnikov in prijateljev udeležili tudi gostje, med njimi državni sekretar za področje dolgotrajne oskrbe dr. Luka Omladič, predstavniki skupnosti socialnih zavodov, različnih društev in idrijski župan Tomaž Vencelj.
Prepolno dvorano idrijskega Filmskega gledališča je uvodoma nagovorila direktorica centra Maja Velikajne in izpostavila pomembno poslanstvo, ki ga zavod uresničuje, to je ustvarjati okolje, ki uporabnikom – odraslim osebam z motnjo v duševnem razvoju omogoča krepitev njihovih močnih področij, pridobitev novih znanj, veščin, osebno rast in večjo samostojnost, samopotrjevanje skozi delo in vključevanje v družbo. Izpostavila je nujno spremembo normativov, saj tudi upotabniki postajajo vse starejši in nujnost ureditve področja dolgotrajne oskrbe.
Minister Simon Maljevac se je v sporočilu, ki ga je zaradi njegove odsotnosti na slovesnosti prebral državni sekretar Luka Omladič med drugim zahvalil za zgledno delovanje zavoda, čestital ob jubileju in obljubil primernejše prostore za enoto centra na Vrhniki.
Idrijski župan Tomaž Vencelj pa je v nagovoru obudil svoj osebni spomin izpred desetletja, ko se je kot član idrijske godbe skupaj z uporabniki VDC Vrhnika-Idrija udeležil dogodkov svetovne razstave Expo v Milanu.
Sicer pa so se uporabniki in zaposleni v vseh treh enotah centra iskrivo predstavili skozi krajši film, slovesnost pa obarvali s sproščenimi točkami.
Pripravili so šaljivo uprizoritev, kakšna bi lahko bila
prva pot v VDC ...
... predstavili so več plesnih točk; idrijski uporabniki pod vodstvom Nastje Lakner Čavlović ...
... in pevskih nastopov; pridružili so se jim tudi dijaki - člani Interact cluba na GJV Idrija pod mentorskim vodstvom Tanje Pirih ...
... poskočnico ali dve sta "urezala" harmonikarja ...
... presenečenje dneva pa je bil nekdanji član skupine Kingston Dare Kaurič, ki je zapel nekaj največjih uspešnic skupine in novo z naslovom Kristalno jasno, s katero se bo predstavil na letošnjih Melodijah morja in sonca. Dogodek pa so nastopajoči, združeni na odru, skupaj z občinstvom sklenili še z eno uspešnico, evrovizijsko Dan ljubezni, ki jo tudi varovanci centra pogosto in radi prepevajo.
Metka Rupnik
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!