120 LET RUDNIŠKEGA PREDORA 'ŠTOLN', KI POVEZUJE RABELJ IN LOG POD MANGARTOM

Nedelja, 06. julij 2025

V Logu pod Mangartom so včeraj s slovesnostjo obeležili 120. obletnico izgradnje povezovalnega predora z rudnikom v Rablju, med domačini znanega kot 'štoln'. Ob tej priložnosti so pred vhodom odkrili spominsko ploščo, zbrane pa je nagovorila tudi sekretarka Urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar. 

Skoraj petkilometrski rov med 13. obzorjem rabeljskega rudnika in Logom pod Mangartom se je rudniška uprava odločila zgraditi zaradi večnega problema zastajanja vode, je povedal zgodovinar Vinko Avsenak, Log leži namreč slabih 300 višinskih metrov nižje kot Rabelj:

IZJAVA: Vinko Avsenak

Predor je postal izjemno pomemben v času prve svetovne vojne, ko je v njem vozila ozkotirna električna železnica. Ocenjujejo, da so v tem času po njej prepeljali skoraj pol milijona ljudi in 240.000 ton tovora. 

Po vojni so predor do leta 1974 uporabljali tudi slovenski rudarji, ki so hodili na delo v rabeljski rudnik. Za pot v eno smer so rabili med 25 in 30 minutami, če ni prišlo do okvar.


Okrogla obletnica je ponudila tudi priložnost za krepitev čezmejnih odnosov, dopoldanski del slovesnosti je namreč potekal v Rablju, ki spada v občino Trbiž, popoldanski pa v Logu pod Mangartom.  

Oboji si že več let želijo, da bi 'štoln' odprli za pohodnike in kolesarje, vendar doslej niso našli sredstev za potrebne ureditve, je dejal bovški župan Valter Mlekuž:

IZJAVA: Valter Mlekuž

Ob okrogli obletnici so sicer v Logu pod Mangartom obnovili muzejsko razstavo in dotrajano streho, pod katero slednja stoji, obnovili pa tudi portal predora in kapelico sv. Barbare ob glavni cesti. 

V dogovoru z občino Trbiž in Mednarodnim geomineralnim parkom v Rablju pa so zamenjali tudi dotrajan rudniški vagonček in ga nadomestili z obnovljenim originalnim vagončkom, ki so ga pripeljali iz rabeljskega rudnika.

Za vsa dela so v Logu pod Mangartom iz participativnega proračuna občine Bovec prejeli 12.300 evrov.


Glede prihodnosti 'štolna' je optimistična tudi državna sekretarka Vesna Humar:

IZJAVA: Vesna Humar

V kulturnem programu je nastopil Mešani pevski zbor S planin. Obiskovalci so si ogledali zanimivo predstavitev zgodovine Štolna. Po nagovoru državne sekretarke je sledil blagoslov obnovljenega muzeja, portala in kapelice sv. Barbare, ki ga je vodil dekan in župnik Vilijem Čušin. Večer se je zaključil s prijetnim družabnim večerom ob glasbi Ansambla Kolovrat Kamno.







Primož Božič, Simona Skočir

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

ponedeljek
07.07.2025
19°C / 32°C
torek
08.07.2025
18°C / 25°C
sreda
09.07.2025
17°C / 25°C