Kristina Ipavec
Voditeljica programa
Francoski land-art umetnik Bruno Doedens, ki v okviru projekta Circle4Change kolesari po Evropi in ljudem podarja sadike dreves, je pred časom s spremstvom prispel v Novo Gorico. S projektom želi opozoriti na drugačen odnos do narave – »dajati več kot prejemati«.
Krajinski arhitekt in umetnik Bruno Doedens je Novo Gorico izbral kot »južni pol« poti, ki v obliki skoraj pravilne krožnice poteka skozi devet evropskih držav in je dolga 5000 kilometrov. »Severni pol« predstavlja nizozemsko mesto Leeuwarden, kjer je 11. aprila tudi startal in kjer bo predvidoma 14. septembra zaključil potovanje.
Leeuwarden bo leta 2028 postal evropska prestolnica kulture, kakor je dejal Doedens, je to tudi eden od razlogov, zakaj je v svojo pot vključil tudi Novo Gorico. Pri načrtovanju slednje je skušal vključiti čimbolj raznolike pokrajine, ki so dosegljive brez potovanja po vodi.
Bruno po Evropi potuje 600-kilogramskim električnim triciklom, katerega tovorni del je namenjen prevozu okoli tri metre visokega drevesa iz vrste hrastov, ki ga bo po koncu poti zasadil v Leeuwardnu, ob tem pa prevaža tudi sadike različnih dreves, ki jih podarja ljudem ob poti – ti naj bi ta drevesa nato vsadili po lastni presoji in znanju.
Pobuda se imenuje »rojstnodnevno drevo«, saj, kakor pravi Bruno, če bi vsakdo za svoj rojstni dan vsako leto zasadil drevo, bi do pozitivne spremembe že prišlo.
»Spremeniti bi morali naš odnos do narave. Do tega skušam priti s preprostim pozitivnim aktivizmom, ki se dotakne srca. Dati bi morali več kot prejemamo, tega odnosa se moramo ponovno naučiti. Nočem opozarjati na vse, kar je dandanes narobe, želim le, da bi ljudje spremenili lastno ravnanje,« je med drugim razloge za projekt opisal Bruno Doedens.
Kakor je še dejal, je povsod doslej srečal čudovite dežele in ljudi, po začetku na Nizozemskem je obiskal še Nemčijo, Poljsko, Češko, Avstrijo, v Novo Gorico je prispel 14. junija in je tu imel daljši odmor, ki ga končuje danes, ko je odkolesaril proti Benetkam, kjer se bo 14. julija predstavil na arhitekturnem bienalu. Pot bo nato nadaljeval po Padski nižini in čel Alpe v Francijo in Belgijo.
V sklopu projekta načrtujejo še, da bodo vsaka tri leta bodo krožno črto obeležili z dogodkom, ki bo zajel celoten krog, v prihodnjih letih pa skupaj s številnimi privrženci posaditi nešteto rojstnodnevnih dreves in ustvariti rojstnodnevne gozdove vzdolž krožne poti ter tako zgraditi monumentalno umetniško delo v pokrajini.
Pobuda Circle4Change je nadgradnja projekta »mobilnega gozda«, ki ga je Doedens s somišljeniki izvedel v Leeuwardnu. 1200 dreves v vedrih so premikali na različne lokacije v mestu in tako mesto naredili »bolj zeleno, pametnejše in mehkejše« je dejal Doedens.
Cirlce4Change je del projekta Zelene točke in gibanja, katerega nosilec je Univerza v Novi Gorici, in sodi v uradni program Evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica-Gorica. Osredotoča se na trajnostni način ustvarjanja novih prostorov urbanih krajin.
Med 23. in 25. junijem je Bruno sodeloval tudi na Festivalu krajine „Na mejah planeta“. Kakor je povedala profesorica Univerze v Novi Gorici Saša Dobričić je bil smisel festivala prav vzpostavitev krajinske dimenzije, poudarek, da je ta dimenzija ena ključnih, skozi katere razumemo okoljska, družbena tudi raziskovalna vprašanja.
»Krajina ni samo del krajinske arhitekture, ampak je tista sladka ali grenka stvar, ki jo zagledamo zjutraj, ko pogledamo skozi okno. Evropejci se bodo zavedali uspešnosti zelenega prehoda ravno skozi percepcijo zaznavanja krajine,« je dejala Dobričić.
Primož Božič
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!